35 JAAR OHV SCHERMEREILAND E.O. Op 1 april 1976 deed mevrouw Maartje de Jong-Meijer intrede als eerste vrouwelijke burgemeester van de gemeente Graft-De Rijp. Voordien was zij raadslid en wethou dervan de gemeente Zaanstad, namens de PvdA. Ook dat was nieuw aan haar ambt in Graft-De Rijp: een burgemeester die uit de politiek afkomstig was en niet uit de amb telijke wereld. Het eerste bestuur van de OHV. 1978 Al in haar eerste jaar als burgemeester maakte zij zich zorgen over de (financiële) situatie van het museum in De Rijp. Het was haar bovendien min of meer duidelijk gemaakt dat het museum niet echt'leefde" onder de dorpsbevolking. Dat was verklaar baar doordat het museum in de dertiger ja ren was opgericht door de VW, zodat onder de dorpelingen de mening kon ontstaan dat het museum een hoofdfunctie had ten dienste van het (nog bescheiden) toerisme. Het Rijper Museum, nog naamloos, werd wel door ingezetenen bestuurd,onder de naam "Stichting Oudheidkundig Genoot schap". Dat sprak kennelijk het gros van de dorpsgenoten niet aan. Burgemeester De Jong-Meijer ondernam actie door een vergadering te beleggen waaraan werd deelgenomen door onder meer Jaap Berkhout, ambtenaar afdeling financiën ter secretarie, en Jan Kaptein die zich na derhand zou ontpoppen als bezield pleit bezorger voor de restauratie en instandhou ding van de zerkenvloer in Graft. De burgemees ter legde in de door haar be legde verga dering de idee voor, dat van het museum uit een actieve donateurs- of vriendenver eniging zou worden gesticht ter onder steuning van het museum. De heren Berkhout en Kaptein zagen dat wel zitten en informeerden dorpsgenoten van wie zij vermoedden dat die wel wilden meewerken. Zij dachten aan werkgroepen die zich zouden willen bezighouden met bestudering van diverse takken van de plaatselijke geschiedenis. Ook die gedach te sloeg aan. De op te richten vereniging zou naast het museum moeten bestaan en het museum zelf zou zijn naam van oud heidkundig genootschap moeten wijzigen 44

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 44