Cv j.ito hoi 4c r De grote brand van 1654 Maar ook de eenvoudige hui zen, gedekt met riet, werden een gemakkelijke prooi voor de vlammen. Het was de aan leiding om tot Brandkeuren te komen, en de huizen te laten verstenen. De dakpannen kwamen in opmars. Dirk liet zien dat door het open karak ter van de pannen en het ont breken van dakhout, de wind vrij spel had. Men begon aan de binnenzijde de openingen te dichten met stro, z.g. stro- dokken of- wissen. Een nog gevaarlijker situatie; kurk droog stro dat niet meer nat werd gehouden door de regen en dus gemakkelijk vlam vatte. En zo kwamen we bij de Rijper brand van 1654, die door een hennepklopper werd veroorzaakt. Door de storm vloog de molen door de vang en raakte in brand. Vonken en brandende hennepbossen werden door de storm meegevoerd en legde een groot deel van De Rijp in de as. Van alle kanten werd hulp geboden en huizen leeggehaald. Dat niet alles terugkwam, lag aan de 'hulpvaar- digen'die er een slaatje uitsloegen. Dirk liet ons de blusmiddelen van die tijd zien, wel ke in De Rijp in het museum zijn te bewon deren. De stokken van de brandwachten, leren emmers, haken en ladders, en niet te vergeten de Jan van der Heijden, waarvan een exemplaar in De Waag staat. Om op de stormen door te gaan, keken we terug op de orkaan van 1674 die o.a. Utrecht teisterde. Het middenschip van de Dom veranderde in een puinhoop die bijna een eeuw bleef liggen. Er bestaan wilde plan nen om het te herbouwen, maar zal voor lopig om financiële reden geen doorgang kunnen vinden. Veel recenter was de watersnoodramp van Zeeland in 1953 met talrijke slachtoffers Het zoute zeewater vernielde niet alleen de huizen, maar ook de grond was een tijdlang zijn vruchtbaarheid kwijt. De gewassen waren vernietigd, en het landschap werd leger doordat de bomen dood gingen. Aan huizen, in- en extern, zijn nog de sporen te zien van de waterstanden. Voorbeelden uit Pirna aan de Elbe (D), Kampen en Dordrecht lieten zien dat de hoogte van het water was af te lezen op kalkstenen muren en gepleis terde wanden, waar de kalk was aangevre ten door het zoute water. Tenslotte beelden uit onze eigen omgeving, de overstroming van de Tuingracht, die re gelmatig terugkeerde. Inmiddels is dat ook historie, want met een op te trekken scherm kan dit voortaan voorkomen worden. Daarmee eindigde een boeiende lezing voor een beperkt, maar geïnteresseerd pu bliek. Onze voorzitter sloot de avond met een gift en een boekenbon voor de causeur. Fred Hoek 43

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 43