DE NAJAARSLEZING Woensdag 23 oktober vond onze najaarsle zing plaats in De Rijper Eilanden. Een nieu we plek, omdat we menen dat alle onder nemers met een accommodatie aan bod moeten komen. Echter de opkomst viel dermate tegen dat we ons afvragen of we daar goed aan hebben gedaan. Was het te ver of was de herfstvakantie er debet aan? We gissen maar wat, maar één ding weten we zeker: degene die niet zijn gekomen, hebben een interessante avond aan zich voorbij laten gaan. Prof. dr. Dirk Jan de Vries, senior specialist bouwhistorie van de Rijksdienst voor Cul tureel Erfgoed, hield zijn 'praatje met een plaatje' over Calamiteiten in de gebouwde omgeving. Het sloot prachtig aan op de aardbeving in Castricum van de avond daarvoor. Niet dat het catastrofale gevolgen had, maar toch onder de bedoelde calamiteiten kon wor den gerangschikt. Dirk leidde ons als ramptoeristen door de Nederlandse geschiedenis, waar hij ons staande hield bij rampen van allerlei soort. Allereerst werden de oorlogen genoemd en werd stilgestaan bij de beschieting van Utrecht in de 80-jarige oorlog, oude pren ten en ingemetselde kogels herinneren daar nog aan. Een uitstapje naar de Dom van Keulen die in de Tweede Wereldoorlog lang niet zo behouden bleef als wordt be weerd. Ook de kathedraal van Reims heeft in hoge mate geleden onder oorlogsge weld en in het kerkendak van Weert zijn eveneens bomsporen teruggevonden. Vervolgens werden we naar een nieuwe ramp in Delft geleid, waar in 1654 een kruit huis de lucht in ging. Egbert van der Poel schilderde de plek na deze Delftse don derslag, jawel, dé Van der Poel die ook de brand van De Rijp schilderde. We vervolgden onze weg naar Leiden. Weer een ongevalletje met kruit. Een schip met zevenendertig ton buskruit dat in 1807 ont plofte. De klap was vergelijkbaar met die van de vuurwerkramp in EnschedéKoning Lodewijk Napoleon was een goeierd en vergoedde de schade, en zorgde voor de herbouw van de eveneens getroffen uni versiteit. Dan komen de stadsbranden aan de beurt. Plaatjes van brandende steden en kerken (Roermond 1554) die door hun hoogte een gemakkelijk doelwit waren voor de vonken. Prof. dr. Dirkjan de Vries. 42

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 42