TOEN NU Voor elke nieuwe Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie en speurt naar dat ene plekje op een oude foto of prentbriefkaart om te zoeken wat er allemaal is veranderd. Deze keer bleef ze in De Rijp en beklom (bij hoge uitzondering) de toren van de Nederlands Hervormde kerk. DeToen-foto is een haarscherpe prentbriefkaart uit het jaar 1956. We kijken naar het zuiden en zien hoe De Rijp, net als toentertijd veel andere (boeren) dorpjes, een van haar eerste uitbreidingsplannetjes begon te ontwikkelen. We zien de Lakemanstraat, die in 1948 als eerste werd gebouwd, en iets rechts daarvan een nog nagelnieuwe Leegwaterstraat. Het Dril veld (het grasland net achter de Lievelands- buurt) is in afwachting van de eerste paal voor de woningen aan wat de A.R Prins straat zou gaan worden. Aan de rechterkant van het Zuideinde staan nog de twee woningen respectievelijk van Appie - Nikkel - Middelveld, daarachter het huis van Tinus Blokdijk. Het Zuideinde gaat over in de Zuiddijk die zich kronkelend een weg baant richting Spijkerboor, dat door de geringe bebouwing nog met het blote oog te zien is. Het zwarte vlekje in het bovenaan de foto, in het midden, is de tribune van D.R.E.O. Voor de rest alleen maar weiland. Bakker D.C. de Moes bakte zijn brood aan - wat toen nog - de Middelstraat heette, in de huidige snackbar woonde de familie Nibbering en bij Rot op het Zuid lijkt het vliegtuig nog wel aan de gevel te hangen. Mooi is ook te zien de Zweedse noodwoning aan de Keizerbuurt, met daarnaast de stenen kolos van timmerman Leguit De Nu-foto toont wat betreft het oude dorp niet zoveel verandering. Het oude cen trum ligt er ogenschijnlijk onveranderd bij. Veel gebouwen zijn nog te herkennen en zijn hooguit wat aangepast aan de eisen van deze tijd. Op de Keizer- en Lievelands- buurt is veel gesloopt, waarna de gaten weer zijn opgevuld met nieuwe woningen. Tja, en kijken we dan iets hoger, dan is alles veranderd. Huizen en nog eens huizen. Spijkerboor is trouwens nog wel te zien, maar alleen vanaf de toren. 41

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 41