Ook belangrijk is dat panelen en collectoren een forse afmeting heb ben en men meestal aan één exem plaar niet genoeg heeft. Om praktische redenen worden de platen gekoppeld waardoor grote vlakken ontstaan. De negatieve in vloed op de omgeving wordt om Schermerhorn is de onbetwiste zonnepanelen hoofdstad van ons verspreidingsgebied. De meesten zijn vanaf de openbare weg niet te zien. die redenen in sterke mate vergroot. Ze verkleuren sterk en als er één vervangen moet worden, dan blijkt hetzelfde type (mede door de snelle ontwikkeling) vaak niet meer verkrijgbaar en wordt het iets dat er op lijkt. Daarnaast leveren collec toren esthetisch gezien nog meer proble men op dan de zonnepanelen. Zoals hierboven al opgemerkt, de daken zijn te vol om nog één of twee storende elementen toe te voegen (nog even los van de oppervlakte). Feitelijk moeten zon nepanelen en zonnecollectoren op monu menten en binnen het gebied van het be schermde dorpsgezicht verboden worden. De drang die het milieuvraagstuk opwekt, vraagt om duidelijkheid. Een totaalverbod zou de duidelijkste manier zijn. Dat lijkt, mede gezien de snelle ontwikkeling en dus ookde grote kans op meer esthetische oplossingen, een goede zaak. deel van de panelen is dat zij het meeste rendement leveren bij een oriëntering op het zuiden en plaatsing onder een hoek van 20 tot 30 graden. Verreweg de meeste woningen in de oude kern hebben een lig ging met de dakvlakken op het oosten en het westen zodat het rendement van een voorziening beperkt zal zijn. Daarbij komt dat bij heel veel woningen het effect van de ochtend- en avondzon door belemme ring van naastgelegen bebouwing wordt verminderd. De dakhelling van de meeste panden ligt tussen de 45 en 60 graden, wat dus ook weer het rendement verlaagt. Geplaatst in de tuin kunnen ze eenvoudig onder de meest rendabele hoek worden geplaatst. Ze leveren dan de meeste energie, waar door het verlies door de grotere transport afstand ruimschoots teniet lijkt te worden gedaan. Alleen wanneer het om zonnecol lectoren gaat (verwarming van ruimtes of tapwater) zal dit mogelijk niet geheel op gaan. Zonnepanelen en collectoren zijn betrokken bij een razendsnelle ont wikkeling. Het rendement verbetert sterk en men is druk op zoek naar meer esthetische oplossingen. Als straks een verticale toepassing be ter mogelijk is, kunnen ze zelfs in erfafscheidingen worden verwerkt en daarmee wordt de mogelijk heid om ze onzichtbaar (vanuit het openbaar gebied) te plaatsen ver groot. 39

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 39