maal in beslag mag worden genomen door de optelsom van dakramen, dakkapellen, collectoren en panelen. Hoe moeten of mogen die vierkante meters over het dakvlak verdeeld zijn? Zou één of meerdere zonnepanelen alleen mogen als je dan het aantal dakramen ver mindert? Hoe rommelig mag het worden? De panden waar we het steeds over hebben, zijn niet ontworpen om energiewinnende voorzieningen op het dak aan te brengen, en meestal verzet de aanwezige architec tuur zich daartegen. In een enkel geval zal het wellicht niet onmogelijk zijn (het gaat te ver om te spreken van "kan het mogelijk" zijn) om deze voorzieningen in (nadruk kelijk niet op) het dakvlak aan te brengen. Dit zou dan b.v. kunnen als er sprake is van redelijk groot en ongeschonden dakvlak, waarbij van het oorspronkelijke dak een heel groot deel overblijft. Een goede vorm geving en goede detaillering zullen dan tenminste noodza kelijk zijn, maar het voert te ver, en lijkt eigenlijk onmoge lijk, om voor die zeldzame situaties uitgangspunten te formuleren. Een mogelijke toe passing zal dus van geval tot geval bekeken moeten worden. Op ver reweg de meeste monumenten, en in het beschermde dorpsgezicht in z'n geheel, is het hoogst onwenselijk om panelen en/of collectoren toe te staan. De Schermer. In landelijk gebied is dit een goede oplossing. Voor wie meent dat een zonnepaneel/col lector weinig meer is dan een dakraam, mag het volgende opgemerkt worden: een dakraam is in de meeste gevallen noodza kelijk voor de lichttoetreding in het vertrek direct onder dat dakraam. Een zonnepa neel/collector heeft die relatie niet of in elk geval in veel mindere mate. Als het de bedoeling is een collector aan te brengen om tapwater of verwarmingswater voor te verwarmen, is het prettig dat de afstand tot de verwarmingsketel of het tappunt zo kort mogelijk is, om zoveel mogelijk rendement te verkrijgen. In principe is het goed moge lijk dat zo'n collector op een andere plaats, niet zichtbaar vanuit het openbaar gebied, wordt geplaatst. Voor een zonnepaneel zou bij wijze van spreken ruimte op een veestal of op een afgeschermd terrein in het lande lijke gebied op kilometers afstand"gehuurd" kunnen worden, om de energiekosten te drukken. Zonnepanelen en collectoren le veren energie door zonlicht. Een groot na- 38

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 38