Zonnecollectoren, zonnepanelen en HUN PROBLEMEN In de huidige tijd wordt in het kader van het opwekken van duurzame energie een veelheid van technieken ontwikkeld om dat doel te bereiken. Twee van die technieken zijn het gebruik van zonnecollectoren en zonnepanelen. Dit zijn platen die bij voorbaat bedoeld zijn om op een dak aan te brengen. Ze liggen dus niet in, maar op het dak. Feitelijk staan ze op pootjes en zweven er boven. Panelen en collectoren leveren energie door zon licht. In een historische bebouwde omgeving maken deze platen een ernstige inbreuk op het aanzicht van het oorspronkelijke dakvlak. Het is de zoveelste toevoeging op het dakvlak, en zelfs met een grote mate van regulering is het vrijwel onmogelijk ze zo te plaatsen dat er nog een redelijk gaaf dakvlak overblijft. De platen zijn ca 1,75m2 in oppervlak en heel vaak is er de wens om meerdere platen (soms zelfs zeer veel) aan te brengen. Zonnepanelen hebben een ander uiterlijk dan zonnecollectoren. Zelfs in zonnepane len zitten veel variaties. En de daken zijn vaak al zo vol. Moet je het willen dat er bij aanwezigheid van een dakkapel en/of dakramen ook nog eens collectoren en/of panelen worden geplaatst? (denk eens aan de rommelige toestanden met tv-antennes en schotels. Wat een zegen dat die inmiddels zijn ver dwenen). Je kunt je afvragen of er een formule ge maakt kan worden waarmee vast te stellen is hoeveel vierkante meter dakvlak er maxi De Beemster. Bij gebrek aan voldoende dakvlak.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 37