De eeuwenoude, zgn. korbeelspanten, be neden in de woonkamer, zijn opgeknapt en hergebruikt. Een goede keuze, die een prachtige stempel op het aanzicht van de benedenverdieping drukt. Tijdens de sloop kwamen er - letterlijk en figuurlijk - een paar interessante dingen naar boven. Onder het huis zat een wegge- timmerde kelder met daarin nog een soort pekelbad. Ook lagen er op de keldervloer prachtige, geglazuurde plavuizen. Deze zijn later deels verwerkt in de keukenvloer. Bij het wegslopen van een verlaagd pla fond werd op de originele verdiepings vloer een plafondschildering van een bloemenmand aangetroffen. Men schatte die schildering uit het begin van de negen tiende eeuw. Begin 1979 kwam de woning gereed en betrok het echtpaar Schipper met hun vijf kinderen het pand. Gervien Schipper heeft echter niet lang van zijn nieuwe huis kunnen genieten, want in mei 1980 overleed hij, net 55 jaar oud. Ondanks hulp van personeel en familie kon zijn vrouw het bedrijf en de winkel niet voortzetten. Janus Roele heeft later de zaakovergenomen en het onderzijn eigen naam voortgezet. Jopie Schipper bleef in het huis wonen, en na verloop van tijd begon haar situatie en die van Cornelia Hoek-Blokdijk (dertig jaar eerder), overeenkomsten te vertonen. Ook zij was weduwe, de kinderen waren allemaal de deur uit, en dan alleen achter blijven in een (veel te) groot huis. In 2007 hield ze het er voor gezien en vertrok - net als haar voorgangster - naar een aanleunwoning in Graft. Grote Dam 1 kwam na drie decennia wederom leeg te staan. Leegstand en wederom verbouwen En dat bleef een paarjaarzo. De banken- crisis van 2008/2009 deed er ook weinig goed aan, en het leek of niemand zich wilde'branden'aan het huis. Het was in de herfst van 2009 toen Han en Christa Jordaan er, naar aanleiding van een zgn. Landelijke Open Huizen Route, binnenstapten. Jordaan, zoon van - wat men vroeger - een import-Rijper noemde, had hier zijn jeugd doorgebracht, en on danks uitstapjes naar Weesp en Purme- rend, was de binding met De Rijp altijd gebleven. Zijn vrouw Christa was 'op slag verliefd'toen ze over de drempel stapte. In december 2009 werd de koop geslo ten, maar daarmee begaven ze zich ook meteen op onbekend terrein. Han Jor daan had de pech dat hij geen technische achtergrond had, dus moest er iemand met twee rechterhanden gevonden wor den. Dat lukte in de vorm van bouwbe drijf Marcel Nat uit Oost-Graftdijk, en on der zijn leiding kon de verbouwing in juli 2010 van start gaan. Het huis was na ruim dertig jaar beslist niet uitgewoond, gedateerd zou een be ter woord zijn. Han en Christa waren vast van plan er iets moois van te gaan maken. Zoals dat meestal gaat bij particuliere bouwprojecten was er aan slopersvolk geen gebrek. Maar daarna kwam de op bouwfase. Het was veel werk en naar al gauw bleek, kweet de aannemer zich met verve van zijn taak. De bovenverdieping, die vier slaapkamers herbergde, werd groten deels uitgesloopt en het geheel werd teruggebracht tot twee slaapkamers en een riante badkamer. Het huis viel aan de binnenkant niet on der monumentenzorg, dus het materiaal gebruik kon vrij ingevuld worden. Men 33

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 33