Hermanus Henricus Hoek en zijn vrouw Cornelia, over de eind jaren zestig. het kadaster werd in 1948 timmerman/ aannemer Willem de Wit de eigenaar. De Wit, die ook wel 'Krul de Wit'of'De Doops gezinde Paus' werd genoemd, heeft er weliswaar niet gewoond, maar er zijn toch wel wat wetenswaardigheden over hem te vertellen. Toen aannemer Matser Hamstra eind jaren twintig zonder werk kwam te zitten, werd al het personeel ontslagen. Willem de Wit zat daar ook bij. Hij ging echter niet bij de pakken neerzitten en begon voor zich zelf. En het moet gezegd: dat lukte hem aardig. In de loop der jaren kreeg hij allerlei interessante klussen, en daarnaast ontpopte hij zich als een soort huisjesmelker. Grote Dam 1 is met z'n 210 m2 woonoppervlakte een enorm huis. In de voorkamer zaten deu ren naar de achterkamer in een gonje-wand (een soort gespan nen jute) beplakt met behang. Het was een wand waar niet zomaar ongestraft tegenaan geleund kon worden, want voor je het wist lag je er doorheen in de achterkamer. De wand deelde het huis tweeën, of eigenlijk in drieën, want de achterkamer had nog een schot waarachter zich de stal bevond. Deze was niet groot, maar had wel een betonnen verhoging waar de koeien stonden, en er was ook een groep. Van Doorn had er al tijd zes koeien staan, die er voor zorgden dat er op zijn kaart in het bevolkingsregister, bij het hokje 'ambt, beroep of bedrijf', veehou der stond ingevuld. De vier bedstedes waren verdeeld voor- en achterkamer en in deze laatste was ook een prachtige schouw, uit gevoerd in Delfts blauwe tegels. Het pla fond in de voorkamer was mooi bewerkt en in de gang achter voordeur was veel werk gemaakt van de betimmering Tot zover het mooie aan het huis, want er mankeerde ook wel het een en ander aan. Zo was er bv. geen keuken, en om boven te komen stond er in de achterkamer een soort ladder. De verdiepingsvloeren waren dermate slecht dat lang niet overal gelo pen kon worden en sommige gedeelten waren dan ook'verboden gebied'. De vlie ring was het gevaarlijkst, daar kwam Hoek alleen om zijn tabaksoogst op te hangen 28

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 28