Potloodtekening uit 1748, ondertekend metP. Jz. Willem de Wit eigenaar. Herman Hoek huurder De dood van de toenmalige eigenaar en de oorlog maakten dat er zich nieuwe be woners aandienden. Hermanus Henricus Hoek, broer van o.a. Jan, Eva, (tante) Alie, en niet te vergeten Hendrik Hoek, was woonachtig in Amster dam-Noord. Op 17 juli 1943 was de Fokker vliegtuigfabriek aldaar doelwit van de geallieerden. Kennelijk stond het vizier niet helemaal goed afgesteld, want van de eenenveertig Vliegende forten' die aan de aanval deelnamen, was er niet één in staat de fabriek te raken. Wat wel geraakt werd, waren de omliggende woonwijken. Hoek en zijn gezin wisten deze aanval ter nauwernood te overleven. Maar de schrik zat er goed in. Tegen zijn vrouw zei hij: 'We gaan naar De Rijp, want ze komen terug'. Dat bleken profetische woorden, want nog geen week later kwamen ze inderdaad te rug en werd de Fokkerfabriek van de kaart geveegd. Herman Hoek en zijn gezin hebben er niet veel van meegekregen, zij waren toen al in De Rijp. Daar aangekomen was er niet meteen woonruimte beschikbaar, en al he lemaal niet voor een achtkoppig gezin. Als tussenoplossing werden de kinderen Ver deeld' over familie en bleef men ondertus sen zoeken naar een onderkomen. In februari 1943 overleed op 57-jarige leef tijd, de al eerder genoemde Rudolf van Doorn. Zijn vrouw Dieuwertje vertrok in december naar Amsterdam en de familie Hoek betrok het huis, dat toen nog werd aangeduid als: Groote Dam 395. Hoe het na het vertrek van Dieuwertje van Doorn zat met het eigenaarschap, is een beetje onduidelijk. Hoek werd het in ieder geval niet, hij huurde het pand. Volgens 27

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 27