Meer in het hart van het dorp kan bijna niet. Een beetje tekstschrijver voor een makelaars folder zou zijn hart op kunnen halen bij dit pand, en de lezer overspoelen met allerlei su perlatieven. Een zin als:'Een authentieke wo ning, idyllisch gelegen in het karakteristieke, monumentale centrum van 'Het beste dorp van Holland', of woorden van die strekking, zou je er zomaar in tegen kunnen komen. Daar is overigens niet veel aan gelogen; het huis ligt ten zuiden van de Rijpersluis, en is zo onderdeel van de driehoek met de grote kerk en het raadhuis. Vanuit de huiskamer is in één oogopslag deTuingracht te overzien, en de Dambrug ligt binnen handbereik. Grote Dam i, kadastraal bekend als sectie B no.538, is een van de 118 Rijksmonumen ten die het dorp telt. Dat dit op papier vaak mooier is dan in werkelijkheid, daar kom ik straks nog op terug. Eerst gaan we een flink stuk terug in de tijd. Vroegere bewoners en datering ken we het er toch even bij. Bovenaan staat een zekere Jan Deurman, vleeschhouwer en spekverkoper. Wie klakkeloos op dit register afgaat, zou kunnen concluderen dat hij het was die in 1832 opdracht gaf tot de bouw, want het begint met dit jaartal. Toch maar even de kadastrale atlas erop nageslagen, en deze liet heel wat anders zien: in 1832 zijn het de gebroeders Willem en Jacob Klaver uit de Wormer die het'huis en erf'kopen en het dus niet lieten bouwen. Toch komt die naam Jan Deurman niet geheel uit de lucht vallen. De atlas laat zien dat hij inderdaad eigenaar is geweest, maar dat was in 1808. En er zijn nog meer aanwijzingen dat het pand veel ouder is. Ten eerste: het kadas ter. Dat werd pas na de Napoleontische tijd actief en ging in het eerdergenoemde jaar gegevens met betrekking tot eigenaren bij houden. Alles vóór die tijd is waarschijnlijk alleen in plaatselijke - al dan niet bewaarde - archieven terug te vinden.Ten tweede: in het boek'Gebouwd in De Rijp'(pag. 36) staat een prachtige kleurenprent van A.Vrededuin Bij het kadaster in Alk maar is van vrijwel elke woning een uitdraai met voormalige eigenaren op te vragen. Deze lijsten hebben een marmer achtige uitstraling, zijn uitgevoerd met sierlijke krulletters en zijn/waren voor een luttel bedrag te bestellen. Voor iedereen die een oud huis bezit, is zo'n lijst een regelrechte must, al is gebleken dat de informatie niet al tijd strookt met die van de kadastrale atlas voor Noord-Holland, deel 6, Graft en De Rijp. Met dit in het achterhoofd pak- i Schilderij van A. Vrededuin omstreeks 1820. Grote Dam 1 staat hier al prominent op. 25

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 25