KRIJGT DE RIJPERTOREN HAAR CARILLON TERUG? Het jaartal 1654 zal waarschijnlijk iedere rechtgeaarde Rijper bekend in de oren klinken. In de nacht van 6 op 7 januari werd immers het grootste gedeelte van het dorp door een uitslaande brand in de as gelegd. Ook het dak en de toren van de Grote Kerk gingen toen verloren. En met de toren gingen ook de daarin hangende klokken ten onder. Naast een luidklok hing er in de vroege zeventiende eeuw ook een carillon in de toren. Nadat de toren in 1661 weer herbouwd was, werden twee jaar later twee nieuwe luidklokken van de Enkhuizer klokkengieter Wilkes in gebruik genomen. Het carillon keerde niet meer terug. Hoe heeft dat klokkenspel in de toren van de Grote Kerk eruit gezien en geklonken? Daarover kunnen we ons een voorstelling maken aan de hand van enkele gegevens uit de carillongeschie denis van steden in de buurt. De omvang zal - naar de huidige maatstaven - niet groot geweest zijn. De Alkmaarse torens - Waag, Grote Kerken Kapelkerk- had den in die tijd klokkenspelen van resp. 11,9 en 7 klokken, terwijl tegenwoordig carillons met tussen de 40 en 50 klokken geen uitzondering vormen.Toch staat er al sinds 1541 een klokkenist op de loonlijst van de stad Alkmaar. Een zeer eenvoudige klavier zal in die dagen het beieren (de klepel tegen de stil hangende klok slaan) vereen voudigd hebben. Betreffende de klank kunnen we nog altijd ons oor te luisteren leggen in Monnickendam, waar in de speeltoren het laat zestiende eeuwse en oudste carillon ter wereld hangt én nog wekelijks bespeeld wordt. De brand van 1654 viel precies in een periode waarin veel steden overgingen tot de aanschaf van een nieuw carillon. De beroemde klokkengieters Hemony hadden ontdekt hoe men klokken zuiver kon stemmen en dat deed de populariteit van het toreninstru ment niet weinig toenemen. Wie in De Rijp naar het puntje van de toren kijkt, weet direct waarom een nieuw carillon er niet meer in zat. Geld voor een imposante spits was er niet meer, laat staan voor iets kostbaars als een carillon. Ondertussen zijn er dorpen met de omvang van De Rijp die met een carillon in de toren het historisch en toeristisch karakter van het centrum onderstrepen. Is - met Koningsdag en gemeentelijk herindeling in het vooruitzicht - de tijd aangebroken om de omissie der zeventiende eeuwse vaderen goed te maken? Christiaan Winter Stadsbeiaardier Alkmaar Na 350 jaar mogelijke gezinsuitbreiding voor het echtpaar Wilkes. 22

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 22