stad in Nederland heeft zoveel producten aan haar naam verbonden. Het is een stad met prachtige historische panden. Ruim 350 Rijksmonumenten en 750 gemeentelijke monumenten. Teveel om op te noemen welke je bij de stads wandeling tegenkwam. Vooral alle uitin gen van gevelstenen en gevelversieringen waren een lust voor het oog. Je ontkomt natuurlijk niet aan het laat- Gotische stadhuis (1448-1450) en de laat- Gotische Sint Janskerk (1552), dit zijn echt de juwelen van de stad. Even over het hele uur kon aan de zijkant van het stadhuis het poppen- en klokkenspel worden bekeken en beluisterd. Helaas was er geen tijd meer voor het interieur. Het stadhuis is ooit uit Belgisch kalksteen opgebouwd en vaak verbouwd en aangebouwd. In de loop van de tijd zijn er tal van versierende elemen ten aan toegevoegd, maar alles in goede harmonie, zodat een lief huis van de stad in stand bleef. De kruisbasiliek Sint Jan, met zijn driebeu- kig schip en houten gewelven, is met 123 meter de langste kerk van Nederland. Het bevat een unieke verzameling van 64 ge brandschilderde ramen, de zgn. beroemde Goudse Glazen. Ze bevatten afbeeldingen uit de Bijbelse en vaderlandse geschiede nis. Een deel ervan werd vervaardigd tussen 1555 en 1572, voordat de kerk overging in protestantse handen. De Sint Janskerk be vat 50 procent van al het zestiende-eeuws glas dat in Nederland aanwezig is. Na on derbreking van ruim twintig jaar hebben de protestantse bestuurders in een tiental jaren de beglazing voltooid. De ramen zijn o.a. gemaakt door Dirck en Wouter Crabeth, en dateren van 1555 tot 1603. Vóór het uit breken van de Tweede Wereldoorlog waren alle glazen reeds uit de kerk verwijderd en elders in veiligheid gebracht. De ramen zijn Zicht op de Goudse St. Janskerk van een overweldigende schoonheid en gaafheid, en waard om er langer naar te kij ken, maar de stadswandeling duurde al der mate lang dat hier geen sprake van kon zijn. Dit had tot gevolg dat er van het Vrije uurtje'weinig overbleef, en moest, na een snelle dorstlesser, de bus op Klein Amerika al weer worden opgezocht. Even over vijf uur werd de terug tocht ingezet met een prachtige toe ristische route langs de Gouwe. Chauffeuse Ella bracht ons, met haar prach tige bus van Hellingman, weer veilig thuis. Hulde aan de organisator Michèle Tromp, voor het feilloze verloop van deze dag. Fred Hoek Foto's: Martin Daienberg 21

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 21