OVER DE GESCHIEDENIS VAN DE DOOPSGEZINDE VERMANING EN DE PASTORIE VAN NOORDEINDE. Enkele jaren geleden kregen wij bezoek van een nazaat van dominee Jeronimode Vries (1838-1915), die in het midden van de 19® eeuw in de Doopsgezinde gemeente te Noordeinde werkzaam was. Wij kwamen toen in het bezit van enkele foto's van de Vermaning en van de pastorie, waarop de dominee stond afgebeeld. Maar... toen dominee De Vries hier predi kant was, van 1862 tot 1865, stond de hui dige Vermaning er nog niet, die werd pas in 1873 gebouwd. Kortom, een puzzel om uit te zoeken. In de eerste helft van de 19® eeuw was Pie- ter Bruin (1789-1868) gedurende bijna 40 jaar, behalve touwslager, ook predikant op het Noordeinde. Hij was lid van een fami lie, die met meerdere gezinnen, eeuwen op het Noordeinde heeft gewoond. De laatste, Trijntje Bruin-Venis, is in 1976 van hier ver trokken. Toen Pieter Bruin te oud werd om zijn ambt als predikant uit te oefenen, ging de doops gezinde gemeente op zoek naar een opvol ger. Aangezien de heer Bruin in zijn eigen huis woonde, moest men op zoek naar een woning voor de nieuwe predikant. De Vermaning, toen nog een houten schuur, stond in die tijd aan de westzijde van het Noordeinde. Daar was wel een plek voor de koster, maar geen geschikte woon plekvoor de predikant. Na veel overleg, ook met het Doopsgezin de Seminarie in Amsterdam, vastgelegd in een uitgebreide briefwisseling, die zich in het Regionale Archief in Alkmaar bevindt, is tenslotte in 1862 besloten tot de bouw van een nieuwe, stenen pastorie. Door dit besluit zegde dominee De Vries toe het be roep te accepteren. Hij deed zijn intrede op 1 juni 1862. Voor de bouw moest eerst een stuk grond worden aangekocht. Met daarbij ook een boomgaard. Er is een uitgebreide beschrij ving bewaard gebleven van wat er alle maal in de boomgaard diende te staan aan fruitbomen en klein fruit. Dominee Jeronimo de Vries. Tweede helft 19* eeuw. 13

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 13