Geholpen door familie werd dit werk door Coen en Ria zelf uitgevoerd. Het voorma lige kostersechtpaar haalt graag herinne ringen op aan de tijd dat zij, met hun kin deren, in dit bijzondere kerkje woonden. Coen Ouweltjes: "Één keer per maand was er kerkdienst en moest ik mijn kostersta- ken uitvoeren. De dominee was nogal formeel en er zeer op gesteld dat voor de dienst de klok drie keer werd geluid. Die eerste keer vond ik dat best spannend. Het begon goed, maar na een paar keer trekken aan het touw hoorde ik niets meer. Bleek dat ik zo enthousiast trok dat de kle pel uit de klok hing. Snel omhoog om alles weer in orde te maken, want ik wilde als nieuwe koster de dominee natuurlijk niet teleurstellen. We hadden de kerk voor de dienst helemaal schoongemaakt en ik had me ook zo netjes mogelijk aangekleed, maar toen ik uit die klokkentoren kwam zat ik helmaal onder het stof en spinnen webben. Achteraf moesten we er wel om lachen." Ria Ouweltjes: "De organist moest via onze woning naar boven, naar het orgel, en do minee verkleedde zich tijdens de restau ratie van het Schooltje ook in onze kamer. Ons huis was echt een stukje van de kerk. Het was erg gehorig, we moesten tijdens een dienst heel stil zijn en dat viel niet al tijd mee als er net een baby'tje was gebo ren. Toen ons dochtertje ging huilen was het plotseling heel stil in de kerk, iedereen luisterde naar het pasgeboren kindje." Naast de kerk was een "boetje", een schuurtje met inpandig een grote schouw. Jarenlang was dit de keuken van de bewo ners. Met de restauratie van het woon gedeelte werd het boetje gesloopt en vervangen door een nieuwe schuur. De kos terswoning in Het Zwarte Kerkje wordt nog steeds bewoond, in 2013 door José en Fred Pluijmers. Kerkdiensten Het aantal kerkleden en diensten in het Zwarte Kerkje liep in de 20e eeuw snel te rug, zoals blijkt uit het stukje in de Alkmaar- sche Courant van 10-8-1933, geschreven bij het overlijden van ds. Groot, predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Oudorp: Wij hebben hem vaak bewonderd om de evenwichtige blijmoedigheid, waarmede hij vele Zondagen, als waarnemend predikant van Oudorp naar het kleine Zwarte kerkje i n de Scher- meer wandelde, om aldaar aan slechts enkelen Gods woord, zooals hij dat verstond, te verkondi gen, om daarna weer met dezelfde evenwichtige blijmoedigheid naar Oudorp terug te keeren. Het betreft hier één van de waarnemend predikanten uit de omringende gemeen ten. De laatste vaste predikant van de kerkgemeente Zuidschermer en Driehui zen, was ds. Spaargaren (1914-1918), die in de pastorie van Driehuizen woonde. In combinatie met de kerkgemeenten van Noord-Schermer (Stompetoren), Oterleek en Zuidschermer kwamen de predikanten vanaf 1947 afwisselend in de verschillende parochies. Klaar voor de dienst, 1933 9

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 9