Na de sluiting werd het schoollokaaltje als schilderswerkplaats ingericht en toen de laatste schilderkoster vertrok, stond het leeg. De oude verfpotten bleven nog jaren staan. Eind jaren '60 en begin jaren '70 ging kos ter Jack de Feyter de ruimte als garage ge bruiken en begon zijn echtgenote Wes in de ruimte erachter een peuterspeelzaaltje. De kosterswoning De koster en gezin woonden in het Zwarte Kerkje. Waarschijnlijk had de koster altijd een nevenfunctie. Van koster Dammes is bekend dat op 2 januari 1935 een kerk dienst werd gehouden ter ere van zijn 50-jarig jubileum als schilderspatroon, koster en ontvanger der Nederlands Her vormde Gemeente aan het Zwarte Kerkje. Tevens werd die dag gevierd dat het echt paar J. Dammes 50 jaar geleden in het Zwarte Kerkje in de echt werd verbonden. Het kerkje waarin gewoonlijk voor een klein gehoor het evangelie wordt verkondigd, was ditmaal geheel gevuld met belangstellen den, w.o. de burgemeester van Oterleek, de heer Huyser van Reenen Na afloop ver- eenigde men zich in de versierde schilders werkplaats, waar gelegenheid was om het gouden paar geluk te wenschen. (uit: Alkmaarsche Courant 4-1-1935). Koster Dammes was, behalve schilder, ook de laatste schoolmeester van het schooltje. In 1937 vertrok het echtpaar. Schildersknecht A. Heymans werd de volgende koster. Ria Ouweltjes, bewoonster van het Zwarte Kerkje van 1975 tot 1991 vertelt: "De dochter van Heymans heeft mij veel over haar vader en haar jeugd in het Zwar te Kerkje verteld. In de oorlog schuilden er regelmatig mensen die gezocht werden door de Duitsers. Er was een schuilplaats onder het orgel. Via een luik kwam je in een kleine ruimte en daar lagen ze dan. Er waren in de kerk ook dure spullen uit een hotel in Alkmaar verstopt. Toen er in de Hongerwinter steeds meer mensen langs kwamen op zoek naar eten bij de boeren, deed haar vader de kerkdeur open en liet ze binnen slapen. Als het heel koud was werd de grote kachel in de kerk gestookt. Op een gegeven moment heeft haar va der de dure damasten tafellakens van dat hotel gepakt en daar de mensen onder laten slapen. Die lakens werden steeds gewassen, maar vader v Dammes kreeg er na de oorlog l nog veel problemen mee." Schilder Heymans overleed kele jaren na de oorlog ten ge volge van een motorongeluk Het gezin moest de woning verlaten. Tot eind jaren '60 waren de kosters protestant, getrouwd en tevens schil der. Zo ging het jarenlang. Het jonge kostersechtpaar Coen en Ria Ouweltjes, dat in 1975 zijn intrek nam in het Zwarte Kerkje, was wel iswaar getrouwd, maar Ria was katholiek. Ook dat was mogelijk gewor den. Het woonge deelte in de kerk was dringend aan restauratie toe. De toren in 2013 8

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 8