Het SCHOOLGEBOUWTJE gen door muren van steen, bleef de naam behouden. Alleen de toren van het Zwarte Kerkje is nog immer van hout. In 1822 wer den de banden tussen Polderbestuur en Kerk verbroken. Het Zwarte Kerkje en het in 1790 naast de kerk gebouwde schooltje, werden overgedragen aan het kerkbestuur. Het interieur Het interieur is sober en deels even oud als het kerkje zelf, dit geldt ook voor het uurwerk in de toren. Tegen de zuidwand staat de preekstoel uit 1665. De kope ren doopboog met molentje in de top stamt uit de i8e eeuw, evenals de zesar- mige kaarsenkroon met wapenschildjes. Het orgel werd in 1758-1759 gebouwd voor de oud-katholieke Gummaruskerk in En khuizen. Toen deze kerk werd afgebroken, kocht de Hervormde Gemeente Zuid-Scher mer in 1909 het orgel voor 600 gulden. Het is een bijzonder instrument, gebouwd door een van de weinige Nederlandse orgel bouwers: Pieter van Assendelft te Leiden. Het orgel heeft vijf stemmen, één klavier en geen voetpedaal. In 1985-1986 voor het laatst gerestaureerd door orgelbouwer Jos Vermeulen uit Almaar (thans fa. Flentrop te Zaandam). Het orgel wordt ondersteund door palen, afkomstig van de gaslampen uit Amsterdam. Een aparte school, zoals in de Noord-Scher mer, werd in 1665 niet gebouwd. Het polder- bestuurwas van mening datdoorde weekin de kerk les gegeven kon worden. Pas in 1790 werd een schooltje aan de zuidkant van de kerk gebouwd. Het was, metéén lokaal en één meester, tot 1906 de enige school voor alle kinderen van Zuidschermer. Aan de oostkant achter het schoollokaal was nog een kleinere, 2e ruimte waar het kerkbestuur vergaderde en de zondagschool werd gege ven. Jaap Kalverboer, jarenlang lid van de kerkenraad van het Zwarte Kerkje, vertelt: "Mijn grootvader liep nog op het school tje, tot het dichtging. Alle kinderen gingen naar dat schooltje, ook de katholieke. Zo zat mijn grootvader in de klas bij Hollen- berg, die later deken werd in Purmerend." De eerste steen aan dit gebouw is gelegd door door G: A: Schoehuizen 15 maart 1831 7

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 7