brood in de lengte doorgesneden en belegd met jam. Ze hadden ook twee katten, waar van er een nooit thuiskwam. Die zwierf altijd in en om de kippenhokken, waarvan ze er wel acht hadden, met elk circa 50 kippen. Op een dag ging die kat mee naar het land genaamd 'De Bijl'. Daar zaten veel ratten en bunzingen. Aldert Siekman liet de kat los in het kippenhok. Met zijn voorpoot sloeg hij meteen een rat onder de voeting van het kippenhok vandaan, en even later nog een. Op zekere dag hadden ze een werkpaard aangeschaft, een oude Bels. Vermoedelijk een slachtpaard, want het beest trok met een achterbeen. In oktober lag dat paard op z'n zij en kon niet meer overeind komen. Met een driepoot en een takel van Celis van Voorden werd het beest weer op de been geholpen en op stal gezet, waar na enige tijd hetzelfde ritueel zich herhaalde. Na een zomer werken werd het paard aan slager Hop aangeboden. Die bood een flinke prijs, maar die was niet naar het zin van Aldert en Piet. De mannen waren zeer achterdochtig. Dus op naar de markt in Purmerend. Daar werd echter aanzienlijk minder geboden dan bij Huib Hop. Het Begin vorige eeuw. Het pand heeft hier nog een trapgevel. paard weer terug naar Hop, maar die bood ineens aanzienlijk minder dan de eerste keer. Eendagskuikens hadden ze ook, en die kwamen uit eigen broedmachine. Na uit komen van de eieren werden de kuikens onder een moederkachel gezet Dat was een grote, metalen kap van circa 2 meter in doorsnee, met in het midden een ko- lenkachel om de boel warm te houden. Later werden de kuikens geschouwd, en werden de haantjes apart vetgemest. Dat gebeurde in een laag hok op rollen en dat werd om de dag verreden. Het voer be stond uit meel en karnemelk. Ik heb een jaar bij de Siekmannen gewerkt en ben daarna naar Klaas Duin in de Noordeinder- meer gegaan. Op dit boerenbedrijf heb ik vijfjaar met veel plezier gewerkt. Daarna heb ik gewerkt in de industrie, in de Zaanstreek, bij Gerkens en Wessanen. Sjefvan Straaten Ik geef de pen door aan Tom Berkhout 53

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 53