boender in mijn hand gedrukt en kon aan de slag. Tere kinderzieltjes, daar hield men geen rekening mee, en weglopen durfde je toen ook niet. Mijn broer Jaap nam het van mij over. Het was wel een goede les, ik heb daarna nooit meer op een muur gekrast. Ook aardappelen schillen was een dagelijk se bezigheid. Samen met broer Ben jasten we een zinken emmer vol. We schilden eerst de grote piepers uit de kist, wat overbleef was kriel. Deze gingen onder in de schillen- mand, die waren voor Jo Smit, de schillen boer. Maar het duurde niet lang, want Smit sprakvader Jaap aan dat er wel erg veel kriel tussen de schillen zaten. Wat we ook vaak deden, was een grote aardappel in de uitlaat van de NACO-bus stoppen. Die stond altijd in de Rechtestraat geparkeerd, om dan om vijf over één te vertrekken naar Alkmaar. We stonden dan achter de bus met broer Ben, Henk Hoek en ikzelf. Een keek er of de chauffeur er geen erg in had, waarna ik mijn klomp uittrok en die grote pieper in de uitlaat timmerde. Ver volgens op gepaste afstand wachten tot de motor werd gestart. Meestal sloeg de motor af en dan moest de chauffeur opnieuw star ten. En dan gaf-ie een dot gas, en met een luide knal en een zwarte rookpluim vloog de pieper eruit. Buurman Rijkes was niet zo blij met die fratsen van ons, want de ramen van de winkel werden er niet schoner op. Op een keer was ik met Jan Deckwitz aan het steentjes keilen over de Gouw, maar Jan gooide ook steentjes over de schutting en een steentje raakte het hoofd van buurman Oortwijn. Die op hoge poten naar vader Jaap, met de mededeling dat ik hem wel dood had kunnen gooien. Bij thuiskomst werd mij direct de les gelezen, ik ontkende dat ik het was die de steen had gegooid. Als jij het niet gedaan hebt, dan ga je maar naar buurman toe' zei m'n vader (hij dacht, dat durft hij toch niet). Ik naar buurman Oort wijn, en bij het opengaan van de deur kreeg ik gelijk de volle laag. Nog voordat ik kon uit leggen wat er was gebeurd, kwam buurman De (hardloop) Ronde van De Rijp. Rond 1950.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 51