UIT DE PEN VAN.. SJEFVAN STRAATEN Mijn jeugd in De Rijp in de jaren 40/50. Ik ben geboren als 10e kind uit een gezin van vijftien, aan de Rechtestraat 108 (toen nog nummer 52).Tegenwoordig woonwinkel De Huiskamer. In de oorlogsjaren kwam ik veel bij buurman Schipper. Gervien (Thijs), vond dat ik wel zangtalent had. Hij componeerde ter plekke een lied, dat ik voor de Duitse soldaten moest gaan zingen. Het ging als volgt: "Daarop de Beemsterbrug, daar stond een groene mug en die pikte je hele zaakie in ouwe taaie jippie jippie jee, ouwe taaie jippie jippie jee". Wist ik als 5-jarig jochie wat met die groene mug bedoeld werd? Ik dacht in mijn on schuld aan een vlieg met groene vleugeltjes. Die Schippers waren heel erg creatief, op een dag kreeg ik van Gervien een accor deon. Ik moest flink oefenen, zei hij, want dan kon ik meedoen met het orkest van Gerbrand Hop. Na een poos kwam er hele maal geen geluid meer uit, en bleek die ac cordeon lek te zijn. Ik naar Gervien, die zou hem wel even repareren. Ik heb die trekkast nooit meer teruggezien. Van een broer van mijn vader kreeg ik later een saxofoon voor mijn verjaardag. Ook met het advies: flink oefenen. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd; ik blies de longen uit mijn lijf, maar al heel gauw werd ik naar de ruimte achter de werkplaats verbannen. Naar school, in wat later de Witte Ezel werd genoemd. Bij juffrouw Mies Poel werden mij de eerste beginselen van lezen en schrijven bijgebracht. Naar de lagere school, de Jozef school. Op een dag ging ik op weg daar naar toe met een stuk krijt in mijn hand. Ik maakte de mooiste tekeningen op de muur van slagerij Hop, maar die was daar niet van gediend. Hij greep me in mijn nekvel, pakte een emmer water vermengd met bloed. Ik kreeg een 50

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 50