NIEUW IN DE MUSEUMWINKEL Scherven inspireerden Jaap en Annie de Boer uit Monnickendam! Al vanaf begin jaren tachtig van de vorige eeuw schilderde Jaap de Boer replica's van i6de - en i7de eeuwse majolica borden en schotels. Eerst experimenteerde hij met het beschilderen van kleine en grote bis cuitgebakken tegels. Bloemmotieven wa ren de eerste decoraties, maar niet veel later ook kinderspelen en vogels. In een oven, die in de garage stond, werden de tegels afgebakken. Al gauw bleek dat het tekenen De Boer goed afging en dat er veel belangstelling was voor zijn keramiek. De garage was al snel te klein en toen de mogelijkheid zich voordeed om de potten bakkerij te verplaatsen naar de voormalige visafslag van Monnickendam, grepen zij dat met beide handen aan. Annie de Boer, net zo creatief als haar man, ging zich toeleggen op het vervaardigen van voorbeelden van i7de - en i8de eeuws gebruiksaardewerk. Man en vrouw werden een hecht team. Annie maakte het kera- mieken aardewerkterwijl het Jaap beschil derde. Inspiratie voor het vervaardigen en beschilderen van de replica's haalden ze van de eeuwenoude scherven, die gevon den werden bij opgravingen in Monnic kendam, maar ook motieven op scherven van schotels, tegels en gebruiksaardewerk uit de Eilandspolder. Jaap de Boer was niet alleen gefascineerd door het i6de eeuws schaakbordmotief en de daarvan afgeleide varianten, zoals het ruitjespatroon of met stippen en bloempjes, maar ook en vooral door het fraaie decor met granaatappels en druiventrossen. Ook de verschillende randen, waaronder de nissenrand en de vroeger zeldzaam voorkomende eierrand spraken tot zijn verbeelding. In 2004 is het echtpaar gestopt met de pottenbakkerij en kreeg het museum de gelegenheid om een deel van hun replica's in te kopen en daarmee het assortiment in de museumwinkel uit te breiden. De ver koop ging heel snel. Binnen een paar jaar waren er nog maar enkele majolicaborden over. Wij waren dan ook zeer verheugd dat het echtpaar begin mei van dit jaar onver wachts het museum binnenliep en verrast was dat er nog door hen vervaardigde re plica's in de vitrine stonden. Zij vertelden dat ze nog dozen vol met majolica en aar dewerk in huis hadden en die graag ter beschikking wilden stellen voor de muse umwinkel. Bij het uitpakken van de dozen kwamen de prachtigste majolicaschotels en slibaar- dewerk gebruiksvoorwerpen tevoorschijn. En al dat moois is nu te koop in de muse umwinkel. Jenny Mulder 48

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 48