Bulletin van het Museum "In 't Houten Huis" Van de voorzitter, onze tentoonstelling "Streven naar Perfectie", over botanische kunst van heden en verleden, wordt evenals de aparte demonstraties, door de kunstenaars zeer gewaardeerd door onze bezoekers. In de galerij zijn schilderijen van Annet de Gruyter te zien, zij sluiten goed aan bij het on derwerp van onze tentoonstelling. Kortom, twee tentoonstellingen die u gezien moet hebben: tot en met 13 oktober kunt u dat nog doen! Dit jaar is er ook een'museumnacht'waarvoor het programma nu wordt samengesteld. In de maand november organiseren wij weer een apart weekeinde in ons museum kunt u (oude) boeken kopen maar ook voor uzelf, onbekende voorwerpen laten determineren en taxeren. Wij zijn ook bezig met een aantal aanwinsten maar daar valt op dit moment nog niets defini tiefs over te melden. In ons Bestuur is de fusie van de drie gemeen ten, Graft - De Rijp Schermer en Alkmaar met regelmaat onderwerp van gesprek. Met de gemeente Graft - De Rijp hebben wij weer gesproken wat de route voor het museum is. Volgende stap is dat wij in gesprek gaan met de afdeling Cultuur, in Alkmaar. Met de gemeente zijn wij eveneens in over leg om een walviskaak terug te brengen in het raadhuis van De Rijp. Dat vraagt waarschijnlijk enige uitleg. Op diverse plaatsen wordt namelijk beschre ven dat de gevel van het raadhuis van De Rijp ooit versierd was met een walviskaak. Dr. A. Melchior, scheepsarts, heeft daarover o.a. ge schreven in zijn boek: "De eerste walvisvaart van de Willem Barendsz". Een citaat op blz. 16: "Het kasteel Radboud in Medemblik had een grote walviskaak aan zijn gevel hangen, als beproefd middel tegen ongelukken en als spontane uiting van de belangstelling van de Medemblikkers voor walvissen. De raadhuizen van Jisp en De Rijp deden hiervoor niet onderEn nog hangt er een machtige walviskaak aan de zware moerbalken van de Grote Zaal van Haarlem's oude stadhuis." Ook in andere boeken en artikelen wordt hier over geschreven. Ons Museum beschikt over diverse walvisbot- ten en (delen van) walviskaken. Een walvis kaak heeft jaren lang in de tuin van het mu seum gelegen die inmiddels is geconserveerd. Terug leggen in de tuin van het museum is echter geen blijvende optie. Binnen afzien bare tijd zou de kaak bros worden en uitein delijk teloor gaan. Om die reden zoeken wij een andere bestemming en dat valt volgens ons fraai te combineren met de hierboven ge schetste geschiedenis. Vandaar de vraag aan de gemeente Graft-De Rijp of in het licht van de eeuwenoude traditie de walviskaak in het raadhuis opgehangen kan worden. Te denken valt aan het ophangen van de kaak in de waag. Door het herstel van die oude traditie kan het raadhuis, en daarmee ook De Rijp, zich verder cultuurhistorisch onderscheiden. Als ik dit voorwoord schrijf, heb ikzelf vakan tie en geniet ik van het goede zomerweer. Voor het museum en de Maria Lijntje is het te hopen dat dit goede weer - na een te koud voorseizoen - voortduurt. Dit is nodig voor de vaartochten van de Maria Lijntje en om de benodigde bezoekersaantal lente behalen. En voor onze gastvrouwen en heren is het na tuurlijk leuker om veel bezoek te ontvangen. Wij zijn trouwens op zoek naar nieuwe gast vrouwen en -heren. Dus als het u iets lijkt, laat u zich vrijblijvend informeren over deze rol. AldertPilkes

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 45