STICHTING VRIENDEN VAN HET MUSEUM IN 'T HOUTEN HUIS Dagelijks bestuur: immers de olie voor haar petroleumstel len en voor de lampen, in een tijd dat men nog niet beschikte over elektriciteit. Het begon met handkarren, waarop vier kante petroleumkannen pasten, gevolgd door handkarren waarop een vat lag, met een beluchtingkraan op het vulgat. De olie werd via een litermaat overgegoten in de petroleumkannen, welke waren te verkrijgen van 1 tot 10 liter. Later kwamen er petroleumkarren welke specifiek voor dit doel waren ingericht, zoals op de af beelding. Vaak werden de kannen door de oliemaatschappij ter beschikking ge steld, maar dan in de bedrijfskleur, zodat de petroleumboer van veraf kon zien wie z'n klanten waren, dit omdat de kannen aan de weg werden gezet. Het was louter toeval dat de Anna met pe- troleumkar ('petroliekar'in de volksmond) werd gefotografeerd, omdat ze nog twee broers had die ook werden ingezet bij het venten. Zij ventten het Westeinde van Schermerhorn, terwijl het Oosteinde in handen was van Arie Groothuizen. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden als knecht bij boeren en tuinders had de vader van Anna de oliehandel aan huis. Deze bij-handel had hij dringend nodig omdat er snel achter elkaar maar liefst 15 kinderen werden geboren, met Anna als oudste. De foto is in 1916 genomen toen Anna on bedoeld zwanger was geraakt van Cees Hendrikz. Beets (1889-1960),'De paarden man' uit Schermerhorn. Hij woonde tien huizen verder, maar of er liefde in het spel was blijft een vraagteken. In ieder geval was een huwelijk tussen beiden uitge sloten omdat Cees 'niet van het houtje' was. Anna huwde in 1918 met Klaas Pie- terz. Schrama (1891-1957), en Cees in 1917 met Cornelia Cornelisd. Lakemond (1892- 1984). Fred Hoek Voorzitter: Aldert Pilkes Ledenadministratie: Neeltje Blokdijk-Pilkes, telefoon: 0299-672430 Het lidmaatschap geeft recht op het ontvangen van 'De Kroniek', het bijwonen van openingslezingen en gratis toegang tot het museum In't Houten Huis en het Grafter raadhuis. Minimum bijdrage 12,50 per jaar. Postadres:Tuingracht 13,1483 AP De Rijp. Bankrelaties: ABN-AMRO rekeningnr. 8435 91 684 Rabobank rekeningnr. 3569 28 969 44

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 44