gingen met leden aan weerszijden van het kanaal eveneens en wel met grote re gelmaat, voor hun bijeenkomsten in het Heerenhuis. Onder hen de afdeling Starn- meer en Omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen, de Plattelands Jon geren Gemeenschap en niet te vergeten de landelijke rijvereniging en ponyclub "Sterneo", die letterlijk met man/vrouw en paard er gebruik van pleegde te ma ken. Er waren ook veehouders die met weidegrond aan beide zijden van het ka naal, zowel als voor het melken aldaar en het verweiden van vee, op gezette tijden gebruik maakten van de pontverbinding. Dat laatste was zelfs in de polderverorde ning sinds 1874 vastgelegd en wel zoda nig dat het kosteloos diende te gebeuren voor allen die in het waterschap Starn- meer en Kamerhop woonden,"denevens voor hun knechts en werklieden en het vee der eigenaren en bewoners wanneer zij in diens belang van het pontveer gebruik moeten maken". Actie "Het volle pont" Met hulp van leden van rijvereniging en ponyclub is actie ondernomen onder de titel "Het volle Pont" om als ingezete nen van de Starnmeer een bijdrage aan het polderbestuur te leveren voor het in stand houden van de pontverbinding. Dat leverde op één zaterdagmorgen een bedrag op van tienduizend gulden aan toezeggingen en contanten. Het vervolg was een openbare bijeenkomst in het Heerenhuis, waarin het polderbestuur werd gevraagd die financiële steun te aanvaarden en de pontverbinding te be houden. Maar het polderbestuur zei "nee". Dat bestuur had ook een paar supporters die de knip op de beurs wilden houden. Notabene een oud-ingezetene, die als "pensionado" (vroeger noemden we zo iemand "rentenier") al lang de polder had verlaten.Tja, dan kun je makkelijk zeggen dat die pont niet meer nodig is.... Hij stak een dramatisch verhaal af om te duiden dat het voor de boeren een dure opgaaf zou zijn de veerpont te behou den. Zijn verhaal bestond er uit dat hij in de crisisjaren van voor de oorlog als pen ningmeester voor de afdeling van de Hol landse Maatschappij van Landbouw bij een arme boer kwam, wiens kruiwagen in elkaar was gezakt. De arme man was daardoor genoodzaakt de mest uit de grup in de zinken wasteil van zijn vrouw te scheppen en die, met haar hulp, naar de mestbelt te sjouwen. Het was een ge beurtenis uit de crisistijd, toen boeren hun melk voor drie centen per liter "aan de weg konden zetten", voor levering aan de kaasfabriek. Een dramatisch verhaal, vond Jan Hartog, als voorzitter van de vergadering. "Maar het ontgaat me wat dat met het herstellen van de pontver binding heeft te maken", voegde hij er droogjes aan toe. Wel verplichtingen Dokter Maschhaupt uit De Rijp, ook ter vergadering aanwezig, had eveneens een ander verhaal. "Als apotheekhoudend huisarts heb ik pa tiënten aan beide kanten van het kanaal en moet ik, in gevallen van spoedeisende hulp van de pont gebruik maken. Die is dus wel degelijk van groot belang, voor mij en mijn patiënten in Spijkerboor, aan de Kanaaldijk en aan de Oudelandsdijk". Er kwam nóg een duidelijke ondersteu ning voor pontherstel. Die kwam van een heer die zich al sprekende terloops bekend maakte alsvriend van mij. Hij betoogde dat 38

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 38