gevels, door middel van kroonlijsten, guir landes en voluten (slingers en krullen in hout of natuursteen). Ook het bovenlicht werd hierin meegeno men en deze kregen de meest complexe figuren, symbolen en monogrammen. Rond 1800 kwam de empirestijl opzetten. Deze onderscheidde zich door het gebruik van gedraaide-touw-motieven, vergulde krijgsattributen en lauwerkransen, die op de Romeinse leest geschoeid lijken te zijn. Ondanks dat, toch weer uit Frankrijk, waar in deze periode Napoleon de scepter zwaaide. De heerschappij van Napoleon duurde maar tot 1815. Door de Franse overheersing is er sprake van een anti-Frans sentiment, en overdadig klassieke ornamenten raken uit de gratie. De stijl die dan de boventoon gaat voeren wordt simpelweg de 19de eeuw-stijl ge noemd. Het wordt allemaal wat eenvoudi ger, behalve dan de levensboomvormen, die welig tieren als nooit tevoren. De industrialisatie doet zijn intrede en on derdelen zijn op bestelling en in grotere aantallen leverbaar. Na 1850 gold dat ook voor - ze zijn al even aan bod geweest - de gietijzeren ornamenten en versieringen. Een bijkomend voordeel: ze werkten ook goed als inbraakpreventie. Een en ander heeft wel tot gevolg dat de kunst van het houtsnijden steeds meer in de verdruk king raakt. Daar kwam nog bij dat men langzaam een tijdperk in ging waar tijd en geld meer en meer met elkaar verbonden raakten. In Schermerhorn, staat aan het Westein de nr. 38 het pandje met het kleine klok/ halsgeveltje. De steen boven de deur zegt anno 1701, het gietijzeren levensboomor nament in het bovenlicht, zegt twee eeu wen (of nog) later. Nog een mooi voorbeeld: de voormalige drogisterij van Rijkes aan de Kleine Dam. Wie denkt een pand te kunnen dateren aan de hand van de stijl waarin het boven licht is uitgevoerd, kan bedrogen uitko men. Veel vormen liggen zo voor de hand, dat ze eigenlijk in elke periode kunnen voorkomen. Dit pand is gebouwd in de rococostijl, die liep vanaf 1750 tot 1770. Officieel is het hui dige bovenlicht te dateren omstreeks het 1e kwart van de 19de eeuw, maar ook hier is de 20ste eeuw veel aannemelijker. Westeinde 38 Schermerhorn, met bovenlicht uiteen heel andere periode. 27

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 27