Bij historische panden vormde de voordeur, in combinatie met het bovenlicht, als het ware het visitekaartje van het huis. Vooral de welgestelden grepen dit met beide handen aan; ze lieten rijk geornamenteerde bovenlichten plaatsen, om zo een bepaalde status uit te dragen. Er zijn verschillende stijlen waar- in in de afgelopen drie eeuwen werd gebouwd en Frankrijk is onmiskenbaar de bakermat van deze stijlen. We onderscheiden de LodewijkXIV-stijl of barokstijl, de Lode- wijk XV-stijl of rococostijl en de Lodewijk XVI-stijl. Deze drie stijlen onderscheiden zich door de uitbundige versieringen in Deur met simpel bovenlicht, ooit was dit Rechtestraat4i in De Rijp. Bovenlich t met lamp. Eetcafé Oudejans in De Rijp. Van een heel andere orde, en ook veel zeldzamer, is het lantaarnbovenlicht. Deze zijn meestal zo geplaatst dat ze zowel de stoep als de gang binnen verlichten en in b.v. Amsterdam zijn er nog die op petro leum branden. Allemaal zeer smaakvol. Stijlen en datering Dat er ook minder geslaagde varianten zijn, bewees een kleine rondgang door de verschillende dorpen.Zo kwam ikgekleurd motiefglas tegen, los achter het bovenlicht geplaatst glas-in-lood, voorzetramen van thermopane en als klap op de vuurpijl een plastic roedeverdeling aan de binnenkant van een Rijksmonument in de dorpskern van De Rijp. Diezelfde rondgang liet overigens zien dat in laatstgenoemd dorp nog wel en kele fraaie exemplaren te vinden zijn, maar dat de overige dorpen er ronduit bekaaid vanaf komen. Over het algemeen wordt Amsterdam toch wel beschouwd als bovenlichten hoofd stad van de wereld. Om echt mooie bo venlichten en snijramen te zien, zult u daar eens moeten gaan kijken. 26

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 26