een kozijn zitten, en bedoeld zijn voor fris se lucht. Waar het hier om gaat zijn de bo venlichten geplaatst in (veelal) historische panden, panden van mensen met aanzien, waar in het begin van dit artikel ook al aan- werd gerefereerd. Doordat de verdiepings vloer in zulke panden gemiddeld op drie meter dertig ligt, was er meer dan genoeg ruimte voor een - soms rijk versierd - bo venlicht. Die eerste bovenlichten stammen dus uit het begin van de 17de eeuw en waren veelal voorzien van kleine glas-in-lood- raampjes omdat men toentertijd nog niet in staat was om grotere glasplaten te ver vaardigen. Toen deze techniek later wel beschikbaar kwam, begon men het glas in een houten sponning te bevestigen en kwam er een ongekend pallet aan stijlen en versierin gen tot ontwikkeling. Dit alles ging na tuurlijk niet in een kort tijdsbestek; stijlen gingen als het ware mee met de mode en veranderden zo in de loop der eeuwen. Soorten Bovenlichten zijn - heel strikt genomen - onder te verdelen in twee categorieën: het snijraam, en het bovenlicht met ornament. Bij een snijraam verbindt het houtsnijwerk of smeedwerk de glasdelen, en bij een bovenlicht met ornament is de ruit in één stuk. Vaak is dit ornament er vóór of er ach ter (binnenshuis) geplaatst en draaibaar, om het glas schoon te kunnen maken. De echte oude ornamenten zijn smeed werk en pas later werden ze van gietijzer gemaakt. Tegenwoordig veel te zien in de vorm van de zgn. levensboom, al dan niet met hoekstukken. Deze variant - vandaag de dag vaak van aluminium i.p.v. gietijzer - is nog net niet bij de plaatselijke bouw markt te verkrijgen. Al met al weinig exclu sief dus. Ze zijn er dus in allerlei soorten en maten en kunnen soms ook open. Het stijlloze bo venlicht - een simpel kaal ruit in een spon ning - is wel het meest bekend en komt ook het vaakst voor. Op de voet gevolgd door een stijl in het midden en/of meerdere roe des horizontaal, zodat er kleine ruitjes of geometrische figuren worden gevormd. In combinatie met oud glas ziet dit er, on danks de eenvoud, vaak heel fraai uit. HetKaiverpadin De Rijp. Niet oud, wel authentiek 25

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 25