Bfi I ONDERBELICHT: HET BOVENLICHT Als de karakteristieke elementen van een oud woonhuis aangehaald worden dan wordt er veelal gesproken over het soort gevel, het metselwerk of de stijl waarin het pand gebouwd is. Ramen, deuren, makelaars, het gebruik van natuursteen, het komt allemaal aan bod. Een onderdeel dat veel minder bespro ken wordt, is het zogenaamde bovenlicht. Exemplaren zoals hiernaast afgebeeld, zult u in polderdorpjes als de onze niet (meer) aantreffen. Daarvoor zult u echt naar een stad moeten, waar nog statige, oude herenhuizen te vinden zijn. Wat is nu eigenlijk een bovenlicht? Wie de dikke Van Dale erop naslaat zal bedrogen uitkomen, maar een meer op bouw en ar chitectuur geënt naslagwerk geeft het wel prijs. Hierin staat: een bovenlicht is een raam, geplaatst boven het kalf van (meestal) de voordeur, met als doel om het daglicht naar binnen te laten vallen. Hetzelfde boek geeft aan dat men in het zuidelijke deel van Nederland veelal de term 'impost' hanteert. Woningen waren vroeger schaars verlicht. In eenvoudige huizen was het weinige licht dat binnenkwam vaak afkomstig van het gat in het dak, dat eigenlijk bedoeld was om de rook van de stookplaats af te voeren. Overigens was de situatie bij de beter be deelden ook verre van ideaal. In het pre- glastijdperkgebruikte men geolied papier, aan elkaar genaaide varkensblazen of lin nendoek om voor de vensteropeningen te spannen. Kozijnen werden hoog geplaatst I Rijk versierd bovenlicht aan de Prins Hendrikkade 123 in Amsterdam. om het zonlicht zo diep mogelijk het pand in te laten en vaak besloegen ze de volle breedte van het gebouw. Bij echte oude panden uit de late middeleeuwen zien we bovendien vaak luiken voor de ramen en een luifel erboven. Om ongenode gasten buiten de deur te houden, bleven de lui ken vaak dicht of werd om dezelfde reden een stalen traliewerk aangebracht, de zo genaamde dievenijzers. Allemaal zaken die weinig bevorderlijk waren voor de lichtkwaliteit binnen. Pas in de 17de eeuw kwam er verande ring in de bouwstijl. Stapte men voorheen vanaf buiten meteen in de woonkamer, nu betrad men eerst een (donkere) gang. Dat was de reden, zoals hierboven al op gemerkt, dat men bovenlichten begon toe te passen. Overigens niet te verwarren met de 'bo- venlichtjes' die in elk modern huis wel in 24

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 24