TOEN NU Voor elke nieuwe Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie en speurt naar dat ene plekje op een oude foto of prentbriefkaart om te zoeken wat er allemaal is veranderd. Deze keer reisde ze af naar het mooie Grootschermer. Bij het historische raadhuisje sloeg ze rechtsaf het Zuideinde in. Halverwege deze doodlo pende straat ligt, tussen twee mooie stolpboerderijen, een brug. Een platte betonnen brug, waaronder zowaar nog de originele landhoofden, inclusief de antieke rozetten zichtbaar zijn. Hier heeft vroeger ("toen"dus) een ophaalbrug gestaan. De"Wipbrug". Gebouwd in 7885 door de plaatselijke firma Slooten. De brug die openging als boer Piet Keppen met een praam hooi er doorheen wilde, varend vanuit de Eilandspolder, tussen de boerderijen door van Prins en Stekelbos, naar zijn eigen boerderij verderop op in de straat. Helaas is deze brug beschadigd geraakt toen grote vrachtwagens de elektriciteitsmasten kwamen brengen eind jaren 60. In opdracht van de gemeente werden er lange, betonnen balken dwars op de bestaande landhoofden gelegd, met daarop grote, betonnen platen en daar weer op de straatstenen. Gelijk lekker breed, zoals dat vroeger ging. En weg was het nostalgisch bruggetje.... Maar nu het goede nieuws! De oude wipbrug komt terug! De huidige brug is slecht en moet vervangen worden, zegt de gemeente. "Dan ook gelijk goed", dacht de buurt. Na flink wat lobbywerk, verontwaardigde artikeltjes in de Alkmaarsche Courant en een bijna-volksopstand, kreeg de in allerijl opgerichte 'Stichting Bruggen in Groot schermerJ de betreffende wethouder uiteindelijk op de knieën. Met de toegezegde eigen (dorps) bijdrage van 25000 euro (op 1500 euro na inmiddels bijeengebracht) komt de Wipbrug inderdaad weer terug, inclusief stalen bovenbouw, houten brugdek en ballusters op hardstenen blokken. Meteen ook weer ietsje smaller. De tekeningen zijn klaar en de aanbesteding zal binnen enkele maanden plaatsvinden. Op de foto's zien we, achter de brug, de boerderij van Stekelbos, nu bewoond door de familie Pilkes. Wanneer zal de oude foto gemaakt zijn? Zo rond 7960? Jan Wind 21

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 21