UYT DEN OUDEN DOOSCH KLATERBUURT Een prentbriefkaart uit 7933, met als op schrift 'De Rijp' en 'Klaterbuurt'. Dit eerste is een beetje vreemd, want we gaan hier toch echt een kleine vier meter onder NAP de Beemster in. Klaterbuurt schijnt afkom stig te zijn van de ratel (ook wel klater ge noemd), waar de nachtwachten toenter tijd mee liepen. Een oud buurtschapje, want het werd in 7654 - bij de grote brand van De Rijp - al ge noemd. Ze hadden daar toen de pech dat de wind uit een verkeerde hoek waaide, en bijna de gehele bebouwing van de kaart veegde. Natuurlijk volgde wederopbouw en tot 7937 had het een eigen halte op de (stoom)tramlijn Purmerend - Alkmaar Drie boerderijen en veertien burgerhuisjes staan er tegenwoordig nog, terwijl vroe ger, naast een grote villa, ook melkfabriek Hollandia en bijbehorende kaasfabriek er gesitueerd waren. Alleen van deze laatste is nog wat te zien. Voor het daar gevestigde transportbedrijf doet het dienst als schuur. De centraal op de kaart afgebeelde stolp met luifel was hier nog café of Stations- Koffijhuis, zoals het ook wel genoemd werd. In de loop der jaren hebben bij de bel namen geprijkt als: Alozerij, Smit, Visser en Van Leeuwen. Deze laatste was naast caféhouder ook melkrijder voor eerderge noemde melkfabriek. Naast het café, op Klaterbuurt 11, de wo ning/winkel/schilderwerkplaats van de vader van oud- gemeenteopzichter Gerbin de Jong, die overigens ten tijde van deze opname al was verhuisd naar de Rech- testraat in De Rijp. De woning is in 7957 ge sloopt en daarvoor in de plaats kwam het nieuwe huis van de familie G. Vendel. 19

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 19