boekbinder Theo van Waarden, die ook een onmisbare schakel bleekte zijn geweest bij het tot stand komen van het boek. Burgemeester Ria Oosterop-van Leussen van Graft-De Rijp (en na de grenscorrecties van 1993 ook van Markenbinnen) was zo vriendelijk een kort woordje te doen en het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Tenslotte werd Corine Siffels, secretaris van Een bomvolle kerk, gezien vanaf het balkon. de Stichting, en tevens drijvende kracht in het hele proces, in de bloemen gezet. Daarna was het tijd voor de auteur zelf. Met een lichte zweem van nervositeit (je maakt tenslotte niet elke dag je levenswerk wereldkundig) ving hij aan, waarna met behulp van een digitale diapresentatie een reeks foto's getoond werden die het boek niet hadden gehaald. Niet vanwege de kwaliteit of de relevantie van het materiaal, maar meer omdat er geput kon worden uit een zeer uitgebreide collectie. Eenmaal ingekomen bleek de auteur een makkelijk spreker en het aanwezige pu bliek genoot zichtbaar (en hoorbaar) van zijn verhalen. Bij elke foto had Baartse wel een verhaaltje of smeuïge anekdote. Een en ander was zo in elkaar gezet dat het voor de niet ingezetenen van Markenbin nen ook goed te volgen was, al vereiste het soms wel enige toelichting. Sommige families, zoals Van Boven, Rol en Groot, hebben een dusdanige stempel op de geschiedenis van dit dorpje gedrukt, dat ze regelmatig terugkeerden in de bijna anderhalf uur durende presentatie. Veel oude Markers en hun eigenaardigheden passeerden de revue, en ook werd er stil gestaan bij de veranderingen die het dorp - tot spijt van de auteur - heeft ondergaan in de loop der jaren. Met het verstrijken van de tijd is er veel verloren gegaan; moest hij concluderen. Nering, oude ambachten, de school, en nu dreigt door starre, lande lijke wetgeving, ook de laatste boer die het dorp nog rijk is, zijn heil ergens anders te gaan zoeken. Foto's, zowel kleur als zwart wit, kaarten, knipsels, luchtopnamen, oude documen ten, het is allemaal terug te vinden in dit prachtige, tweehonderdtwintig pagina's tellende boek. Een apart hoofdstuk is er in geruimd voor het aan het dorp grenzende fort, dat onderdeel uitmaakt van de Stel ling van Amsterdam, en er wordt aandacht 17

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 17