BRAND IN DE RIJP Brand in de Rijp We lagen Zaterdagnacht reeds in den dommel, toen het bericht kwam, dat in het naburig dorp de Rijp brand was, en as sistentie werd gevraagd van de spuitgasten al hier, daar het een vreeselijke toestand was, die ernstige gevolgen kon hebben, als er niet spoedig hulp kwam opdagen. Zij, die reeds in zoete rust waren werden gewekt door het klokgelui, dat in den nacht al een angstig effect maakt, en door het schelle brand- geroep. In minder dan een half uur was de spuit ter plaatse en bewees spoedig uitstekende dien sten om de vuurzee te stuiten in haar boos heid. Want ware er een flinke bries geweest, zeker zou er meer zijn gebeurd en de spuit gasten machteloos hebben gestaan. De verbrande perceelen waren de brood bakkerij van den heer Koppes, woonhuis en pakhuis van den heer JbAppel, het café "Cambrinius" van de heer P. de Jong en de banket bakkerij van den heer Spernaij. Wij gingen natuurlijk dien nacht met ernst naar de plaats des onheils, daar het nood was, zooals men ons verteld had, maar wat werden we bekoeld, toen wij daar aankwa men. We werden begroet met "De Boeren hebben het overwonnen", 't Transvaalsche volkslied etc. Het had meer van een kermis dan van een brand, of laten we liever zeggen een feest der wilden, die, opgewekt door "vuurwater", in het rond dansen om hun vreugdevuren. Het was een ergerlijk gezicht, mannen te zien rond waggelen in het holst van den nacht, door de "jenever". Foei, zoo iets moet verdwijnen! Slecht was ook de organisatie, en discipline was er in 't geheel niet. Hier hoorde men: "wij verd....n het als we geen borrel krijgen", of, "doe het zelf maar!" Een der pijpleiders stond in plaats in der brand te spuiten, ene heg te besproeien, die in de nabijheid stond. De kwaliteit der spuiten van de Rijp blonk ook niet uit, we gelooven, dat ene dienstbode met de glazenspuit ze spoedig beschaamd zou maken. We raden de autoriteiten aan daar in te voorzien, daar zij naar 't schijnt, nog al eens te pas komen. Brand en De Rijp, het lijkt onlosmakelijk met elkaar verbonden.Wie het boekje'De rode haan kraait'er op naslaat kan zien hoe het er in dat dorp de afgelopen 100 jaar aan toe ging. De vrijwillige Rijper brandweer is verwor den tot een strak geleide, goed georgani seerde organisatie. Dat het in het verleden wel eens anders is geweest laat het boekje zelf al gedeeltelijk zien op blz. 14. Het vol ledige artikel stond echter afgedrukt in de Nieuwe Purmerender Courant van 2 au gustus 1900. Vier dagen eerder, op 28 juli, werd De Rijp getroffen door een grote brand in de Rech- testraat waarbij maar liefst vijf panden ten prooi vielen aan de vlammen. Voor de Rijper brandweer - toen nog slecht(s) geëquipeerd met één simpele brandspuit - werd het al gauw duidelijk dat men dit niet alleen af kon. Zodoende werd er hulp ingeroepen uit de naburige dor pen. Het bleek echter dat veel Rijper spuit gasten op zaterdagavond andere besog nes hadden, maar desondanks - zij het in kennelijke staat - toch op kwamen draven. De commandant van de Beemster brand weer sprak er schande van in zijn verslag, dat later werd opgenomen in eerderge noemde krant.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 14