Een dorpsfiguur, iedereen kenterwel een in zijn of haar omgeving. Vaakeen kleurrijkfiguur, of markante verschijning, die onlosmakelijk verbonden lijkt met het dorp waarin hij want meestal zijn het mannen) woont. Toch lijken ze de laatste jaren wel wat dunner gezaaid. Voor de Kroniekredactie reden om eens in de archieven te duiken. Al zou je een Rijper naar een dorpsfiguur vragen, dan ligt de naam van JaapVelp op ieders lippen. Velp was een apart figuur, en het mooie was dat hij van achteren hele maal geen Velp heette, maar Konijn. Maar waar kwam dat dan vandaan, Velp? Rond vraag leverde eigenlijk niets op, en gege vens over zijn doen en later vroeger, zijn spaarzaam. Hij is geboren op 23 februari 1911 in de Kerkstraat of op de Rietbuurt. Hij heeft lang bij de Karno aan deTuingracht gewerkt, en later bij DeTijd in de Beemster. Je ziet 'm nog zo fietsen door het dorp: scheve, (meestal) witte pet op het hoofd, blauwe overall en dat kenmerkende, zwar te, manchesters vest. Een apart figuur, ik zeg het nogmaals. Zo had hij bijvoorbeeld geen vertrouwen in de bank (misschien wel een profetische blik).Toen hij een keer werd opgenomen in een ziekenhuis droeg hij zijn hele vermogen - 5000 gulden - met zich mee, veilig opgeborgen in zijn borstzak. En hij had meer van die typische dingen. Hij geloofde bijvoorbeeld niet dat er mensen op de maan waren geweest. Allemaal onzin, ergens nagespeeld in de woestijn', vertrouwde hij me een keer toe. Jaap lustte een borreltje. Bij Arie Cor werd het zaalvoetbal team naar hem vernoemd: Velp United. Hij was een onverstoorbaar figuur, tenminste zo kwam hij over. Toch, een enkele keer liet hij zich na het nuttigen van iets te veel geestrijk vocht, wel eens gaan. Dan knoopte hij zijn hemd los en liet het levensgrote, op zijn borst getatoeëerde, zeilschip zien. Hij zette dan zijn borst op en liet naar eigen zeggen 'even de zeilen bollen'. Begin jaren negentig raakte hij in het be jaardentehuis te Graft en op 2o(?) juli 1992 overleed hij. E.B. 13

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 13