Ds Nico M.A. Ter Linden is hiervan waar schijnlijk de bekendste. In 2013 is de her vormde kerkgemeenschap Zuidschermer deel van de "S.O.W. Gemeente Schermer en Omstreken". Maar gepreekt wordt er op zondag niet meer in het Zwarte Kerkje. De laatste (ere)dienst werd gehouden op 1 ja nuari 1994. Het Zwarte Kerkje en het school- GEBOUWTJE IN DE GEMEENSCHAP ZuiD- SCHERMER In 1943 had de predikant van Westgraftdijk in Zuidschermer een hervormde vrouwen beweging opgericht en ook werd vanuit de kerk jeugd- en bejaardenwerk gedaan. Maar ondanks deze sociale activiteiten verdween de rol van het protestante Zwarte Kerkje als middelpunt van de gemeenschap. Het dorp aan de Zuidervaart was eind 196 en begin 20e eeuw veranderd van een protestante, in een overwegend katholieke gemeenschap. Het groeiende aantal katholieke bewoners ging ter kerke in Akersloot, De Rijp of Alkmaar. In 1925 besloot een aan tal bewoners het bisdom van Haarlem te vragen om een katholieke kerk en school in Zuidschermer op te richten. Tegenover het Zwarte Kerkje verrees in 1929 de R.K. St.-Michaël school en in 1934 de R.K. St.-Michaëlkerk. De pro testante en katholieke ge meenschap stonden in die verzuilde tijd ver van el kaar af. Uiteraard gold dit niet voor alle bewoners, maar er is zeker een peri ode geweest waarin men elkaar liever ontweek. Er was rivaliteit tussen de katholieke en protes- HetZwarte Kerkje in 1945 tante bewoners. Jaap Kalverboer vertelt over het lammerenfonds: "Zowel wij als de katholieken hadden een lammerenfonds. In het voorjaar kochten we lammeren die vervolgens door de boeren die bij de kerk hoorden, werden grootge bracht. Daarna werden ze weer verkocht en de winst was bij ons voor het onderhoud van het Zwarte Kerkje. Het was altijd weer span nend wie de meeste winst had gemaakt. De katholieken of wij. Dat hield je in de goed gaten. Zo ging het jarenlang, tot er steeds minder boeren waren die meededen, omdat ze katholiek werden of ermee stopten." In 1965 vierde het Zwarte Kerkje haar 300- jarig bestaan. Het was letterlijk en figuurlijk een oud kerkje geworden. Om het te behou den was een grondige restauratie, van zowel de kerk als het ernaast gelegen schoolge- bouwtje, noodzakelijk. De opbrengst van het lammerenfonds was bij lange na niet voldoende voor dit grote werk. Het kerkbe stuur ging zich beraden over de toekomst, maar het waren twee moeders. Riet Kaan dorp en Lena Vaalburg (de één katholiek en 10

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 10