schreef aan de inspecteur dit niet terecht te vinden, omdat in 1913 het kerkbestuur zelf drie lokalen had bekostigd. Trouwens, twee katholieke scholen, één in De Rijp en één in Graft, zou financieel te zwaar zijn voor het kerkbestuur. Na wat geharrewar werd van de heer A. Vredevoort 114,5 m2 bouwgrond gekocht a f5, - per m2. Hij kreeg ook nog eens f150, - voor te verdwijnen vruchtbomen. De Rijper aannemer v/h Matser Hamstra werd het werk gegund. De bouw verliep voorspoedig en op 29 maart 1930 was de eerste oplevering. Het kostte uiteindelijk f 13-433, - inclusief de inrichting. De St. Jo zefschool was nu een zesklassige school. Integratie, 1934 de eerste basisschool In 1934 werd door de crisis de leerlingen- schaal verhoogd, met als gevolg dat het 6e lokaal leeg kwam te staan. Van deze nood werd een deugd gemaakt. Het lokaal werd gebruikt als bewaarschool. Zo noemde men toen het kleuteronderwijs. Het mocht wel van de gemeente, maar het mocht niets ex tra's kosten. Dus de kleuters kregen meubels van de lagere school. Geen probleem. Dit stond in schril contrast met een ervaring, die ik veel later zou hebben. De schoolarts keurde kleutermeubeltjes af die één cm te laag waren. Je kon aan de bakvernieu wen. Ach, tijden veranderen. De bewaar school begon met 35 leerlingen. Het duurde allemaal niet lang. In 1942 werd de leerlin- genschaal weer verlaagd. Het 6e lokaal was weer nodig voor de lagere school. De be waarschool verhuisde naar de leegstaande onderwijzerswoning in de Kerkstraat, de "Witte Ezel". In de periode van 1950 tot en met 1954 vonden diverse aanpassingen en onder houdswerkzaamheden plaats. In die periode werd centrale verwarming aangelegd en elektrisch licht. Tijdens sommige renovaties was er voor de leerlingen een mazzeltje. De schooltijden werden gesplitst. Een deel van de leerlingen had les van 8 tot 12 uur en een ander deel van 1 tot 5 uur. Op sommige mo menten werd les gegeven op noodlocaties. Dopelingen worden leerlingen Eind jaren vijftig nam het inwonersaantal van onze gemeente toe. Er werd toen nog gekeken naar de doopcijfers om een prog nose te maken. Gemiddeld zo'n 50 per jaar! In 1959 werd een plan gemaakt de school wederom uit te breiden met 2 leslokalen, een personeelskamer en een magazijn. De personeelskamer zou tevens dienst doen als onderzoekskamer voor de schoolarts. Hij moest daarom minstens zeven meter lang zijn voor de oogtest en voorzien wor den van twee kleedkamers. De school- tandarts maakte ook gebruik van deze kamer. Later kwam de deze met een bus. Drie lokalen lagen aan de noordkant van de school. De gang met toiletten waren aan de speelplaatszijde, dat maakte de lokalen nog eens extra donker. Dit werd nu ook aange pakt. De toiletten in de gang verdwenen en er kwam een toiletgroep tegenover de per soneelskamer. De lokalen kregen door grote glaspartijen in de gang nu meer licht met uitzondering van dat ene lokaal in de hoek. Dat was dus in 1972 mijn eerste lokaal. Uiteindelijk kwam er in 1963 voor de St. Jo zefschool slecht één lokaal bij. Men was van mening, dat er in de toekomst elders in de gemeente een nieuwe lagere school ge bouwd moest worden. Toen hield men niet zo van grote megascholen. De bouw van de uitbereiding van de St. Jo zefschool werd voor f 90.830, - gegund aan de firma N. Oudejans. Die deed alles op"z'n gemakkie". Op een dag kwam het hoofd der 9

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 9