100 JAAR St. JOZEFSCHOOL Er is mij, Wiro Gresnich, gevraagd iets te vertellen over de historie van de St. Jozefschool. Ik wil dit graag doen en doe dit vanuit mijn eigen ervaring en beleving als leerkracht en later als directeur van de St. Jozefschool. Verder gebruikte ik onder andere informatie uit de jubileumgids die uitgegeven werd bij het 75-jarig bestaan van de school in 7988. Er stond een mooi artikel in van de hand van de heerJ.J.M. Stoop. De Rijp? Nooit van gehoord. Op 14 augustus 1972 werd ik door het schoolbestuur, Stichting Katholiek Onder wijs De Rijp-Graft, benoemd aan de St. Jozefschool. Ik had nog nooit van De Rijp gehoord. Ik rolde rechtstreeks uit militaire dienst de school in. Meester Pielage had het voor elkaar gekregen mij daar ver vroegd uit te halen om het vaderland op een andere manier te dienen. Ik woonde toen nog in Amsterdam en reisde elke dag met de bus heen en weer. Na anderhalfjaar kregen mijn toekomstige echtgenoot en ik een woning toegewezen. Ik werd meester van een gecombineerde 2e en 3e klas. Voor mij was dit het begin van een baan van 34 jaar, waar ik geen dag spijt van heb gehad. Start De St. Jozefschool was in 1972 een grote school voor wat betreft het aan tal leerlingen. Het waren er ongeveer 280. De lagere school bestond toen uit zes klassen. Er waren dubbele klas sen en combinaties. Het gebouw was te klein en daarom zaten er 2 groepen achter de bibliotheek in de Rechtestraat. In januari 1973 werd de Baanbreker ge opend. 180 leerlingen verhuisden naar Graft onder de bezielende leiding van Cees Veenhof. Het schoolbestuur heette vooruitlopend hierop sinds 1969: Stichting Katholiek Onderwijs De Rijp-Graft. Dit be tekende dat er een eind was gekomen aan het feit, dat het kerkbestuur zeggenschap had over de school. Het werd een stichting die de St. Jozefschool, en vanaf 1973 ook de Baanbreker, zou beheren. Na de opening van de Baanbreker ble ven er op de Jozefschool vier klassen over. De ie met juf Betsy Roet, ik kreeg de 2eklas, de combinatie 4-5 was van Cees Tromp en tot slot had meester Pielage een combina tie 5 -6. Voor handwerken was er juffrouw Cor Huikeshoven. Volgens de prognose zou de school spoedig drieklassig worden en uiteindelijk opgeheven kunnen wor den. Het zou echter heel anders lopen. In het begin was er... Toen ik benoemd werd had de school al een rijke traditie en geschiedenis achter de rug. Gek, maar het begon eigenlijk met de grondwetswijziging van 1848. Er was sinds dien vrijheid voor het geven van Katholiek onderwijs op zogenaamd bijzondere scho len. Het geld ontbrak echter, want de pecu nia moest door de eigen geloofsgemeen schap opgebracht worden. Pas na 1917 kwam de wet op financiële gelijkstelling openbaar en bijzonder onderwijs. In 1920 werd dit, onder de minister van onderwijs, J. Th. Visser, nader uitgewerkt. Het kwam hierop neer dat openbaar en bijzonder onderwijs financieel gelijkgesteld werden. 6

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 6