Bloeiende bollen TENTOONSTELLING iLi Blooming Bulbs Streven naar perfectie, Botanische kunst van heden en verleden. De tentoonstelling laat botanische kunst zien van Hendrik Weeshoff en Klaas Admiraal, periode midden 19de eeuw, uit de collectie van het museum en ongeveer 50 hedendaagse werken van (aspirant) werkende leden van de Vereniging Botanische kunstenaars Nederland. Hendrik Weeshoff en Klaas Admiraal Hendrik Weeshoff (1830-1860) woonde en werkte als huisschilder in Westgraftdijk. Van hem zijn, naast tekeningen van vee en mensen, veel botanische tekeningen bewaard gebleven. Het grootste deel van dit werk heeft hij op 15-jarige leeftijd gemaakt. Klaas Admiraal (1855-1921) was hoofd van firma Gebr. Admiraal, Boomkwekers, Bloemisten en Tuinarchitecten, te Graft en De Rijp. In zijn vrije tijd legde hij zich toe op het ontwerpen van tuinen en het tekenen van bloemen, fruit en boomschimmels. Van zijn werk zullen enkele fruitstukken en boomschimmels te zien zijn. Wat is botanische kunst? Een botanische tekening of schildering toont een gedetailleerde en wetenschappelijk verantwoorde weergave van een plant of delen van een plant, met aandacht voor de specifieke kenmerken die de plant van andere onderscheidt. De hedendaagse botanisch kunstenaar bouwt voort op een eeuwenoude traditie waarbij onderzoek, correcte weer gave van het onderwerp en creativiteit in compositie en beeldtaal worden gecombi neerd. Hedendaagse botanische kunst Botanische tekeningen voor wetenschappelijke doelein den worden ookvandaag de dag nog gemaakt. Fotografie is een uitstekende aanvulling, maar alleen in een tekening kunnen details helder weergegeven worden, beschadigde delen gerepareerd, en kunnen precies die details naar vo ren gehaald worden die de wetenschapper het belang rijkst vindt. Het is prachtig om te zien dat streven naar een perfect getekende weergave van de plant (bloem of fruit) een ge meenschappelijk doel is van zowel de hedendaagse, als de 19de eeuwse botanische kunstenaars, die u kunt bewonderen op deze tentoonstelling. Van de Vereniging van Botanisch Kunstenaars Nederland is het boek Bloeiende bollen (€10) en diverse botanische ansichtkaarten 1) te koop in de museumwinkel. De tentoonstelling is tot en met 13 oktober te zien in de tentoonstellingsruimte van het museum. [l Dutch Society of Botanical Artists Alsof je ze zo van het papier kun t plukken 63

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 63