De allerkleinste percelen die aangeboden werden voor de keuring, waren van P. Hou- ter op het Westeinde en Jac. Woestenburg uit de Rechtestraat (vlak bij Tilbrugjmet respect 0,04 ha en 0,05 ha. Beiden met Eerstelingen én goedgekeurd. Kenmer kend voor zowel Graft als De Rijp, is dat het leeuwendeel Eerstelingen betrof (De Rijp 95% en Graft 94%). De Eersteling was een vroege aardappel, die snel groeide en het erg goed deed op rulle grond. De exoten waren vooral Bevelanders (blijkbaar moei lijker, want veelal afgekeurd), Duivelanders en Koopmans Blauw. Aardappelen zijn erg vatbaar voor overdraagbare ziekten en ver tekenen al gauw sporen van inteelt, waar door veel van de oude rassen inmiddels verdwenen zijn. De grootste telers van Graft laten zich nog steeds makkelijk raden: de gebroeders Roe- lofsen (Piet-Jan-Siem-Karel) met 3,05 ha, C. P. Stoop van de Dorpsstraat no. 13 met 2,5 ha en Nic. Roelofsen van de Grafterbaan met 2,05 ha. Ook hier het verhaal dat de Eerstelingen goedgekeurd werden en de exoten niet. Opmerkelijk is het dat in 1942 de Raadhuisstraat blijkbaar nog niet be stond, en het ookvoorbij de hoek van Graft gewoon nog Dorpsstraat heette. De kleinste telers waren G. Visser van de Grafterbaan (o,25ha), J. Witsmeer met (0,30 ha)aan Dorpsstraat en K. de Jong, Dorps straat 58, laatste, dubbele houten huis links) met eveneens 0,30 ha Eerstelingen. Bij de inzenders van de allerkleinste per ceeltjes spanden de gebr. P. en G. Grasboer van het dwarspad begin Raadhuisstraat) de kroon, met 0,05 ha Duivelanders en 0,05 ha Koopmans Blauw (beiden goedgekeurd). De bijna-hekkensluiter was D. Bark (achter aan het andere dwarspad bij de Globdijk), met weliswaar 0,07 ha Eerstelingen, maar die werden ook nog eens afgekeurd Het boekwerk leert me verder dat de verschil len tot de Beemster pootgoedtelers (percelen tussen 2 en max. 20 ha. Fa. Jonk van de golf baan) nog niet eens zo heel erg groot waren. In de Anna Pauwlonapolder kwam ik met elk een eigen bedrijf, de vier broers Geerligs te gen, met resp. 17,18,5,24,5 en maar liefst 36 ha pootgoed! Bij deze laatste mocht ik van mijn vader slechts bij hoge uitzondering de auto uit, en volgde steevast de instructie dat ik niet brutaal mocht zijn. Ook herinner ik mij nog dat mijn vader, als hoofdcontroleur voor Noord-Holland, ruim 60 keurmeesters aanstuurde. Tot de jaren 60 bestond hun vervoer uit fietsen en motor fietsen, en pas na 1962 kwamen de auto's in beeld. Toen hij in '62 hoofdcontroleur werd, kreeg hij voor het eerst een bruto inkomen van f.1.000,- per maand Het lijkt niet veel, maar voor die tijd een heel knap salaris, en te gen de achtergrond dat er in de Z.O.Beemster schande over gesproken werd dat een per ceeltje bouwgrond voor maar liefst f.10,- per meter verkocht werd, zou je achteraf nog bijna jaloers worden. Een paar jaar terug vertelde m'n vader mij nog dat zijn toenmalige regiment van 60 keur meesters inmiddels uitgedund is tot minder dan 10 man, die zeker nog meer hectaren in de keuring hebben dan in zijn tijd. Fietsen of roeien is niet meer. Bij de veldkeuring laadt de keurmeester zo'n 4-wiel-motorfïets van z'n aanhangertje, waarmee hij het veld ingaat. Tsja, elk vak zo z'n veranderingen in 30-40 jaar tijd, maar in mijn vak is er dan toch wel wat misgegaan, want toen ik in 1973 begon, zaten er in Alkmaar negen makelaars, in Purmerend twee, in Hoorn een stuk of vier en op Graft zat Siem Schokker(toen ik mij in tg8o schuchter als indringer melddewas zijn laconie ke reactie de vraag of ik voor hem wilde waar nemen, zodat hij wat vaker op vakantie kon. 60

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 60