ger liep ik op andermans tuinpaden, in de voetsporen van m'n vader, en als ik schimmels tegenkwam dan zaten ze in hout of steen, en die herken ik een stuk beter. Het daarbij op borrelende gevoel van herkenning en een beetje thuiskomen, gaf alleen maar extra motivatie tot het aanprijzen van romantiek en blauwe luchten. Ik voelde me (terecht) een bofkont en dat gevoel meegeven aan een nieuwe bewoner, die ook graag z'n plekje wilde hebben in deze film.en dat hij het om die reden ook niet erg vond als het toegangs kaartje daarmee wat prijziger werd, was een leuke bijkomstigheid. Toen eind 2011 mijn vader overleed, kwam ik z'n werkspullen tegen. Maatijzers van 25 (kriel) tot 70 (knoerten...). Een James Dean zonnebril voor de veldselectie, de loodjes knijptang, bedoeld om de labeltjes hufter- proef te verzegelen aan het touwtje waar mee - om diezelfde reden - de zakken waren dichtgenaaid. Maar de leukste was een boek werk uit 1942 met alle, in Noord-Holland ter keuring aangeboden percelen aardappelen. De Rijp staat nog keurig onder de'R'en Graft kent nog de status aparte. De inhoud van dit document voelde als een soort juryuitslag na ingezonden dromenen de uitslag viel niet tegen. Geen 80 tuinders, maar ruim 70 (64 inschrij vers w.o. de nodige fa. gebroeders.En ook al dacht ik van Graft (26 aangiften, met totaal 29,75 ha), was toch De Rijp de grootste, met 38 aangiften (tot. 42,95 ha). De gemiddelde grootte-of beter gezegd kleinte - per tuinder, was precies gelijk: 1,14 ha. De grootste tuinder van De Rijp was Th. de Vries uit de Kerkstraat (6a, nu Koos W.+ adel lijkevrouw) met 4,1 ha. No. 2 waren de gebr. C P Twint, eveneens Kerkstraat, met 3,3 ha. N0.3: G. Roelofsen, Tuingracht?, met 2,3 ha. No. 4 was H. de Vries van het Vlaander (naast het weeshuis op no.8) met2,25ha. De beide De Vriesen deden het blijkbaar goed, want niet alleen de Eerstelingen, maar ook de Beverlanders werden allemaal goed gekeurd. De gebr. Twint hadden 2 ha Eerste ling die goedgekeurd werden, maar 1,3 ha Beverlander werd afgekeurd en ging verder voor consumptie.... De kleinste telers waren met 0,15 ha. de gebr. J P Bakker van de Rechtestraat no.6o. Me vrouw Bakker had blijkbaar een fors stem geluid want zij kende als bijnaam Roepertje. Tegen etenstijd riep ze haar man uit de tuin en dan wist gelijk het hele dorp hoe laat het was (isme ooit verteld toen ik na haar heme len het huis mocht verkopen aan Jan Klous). Een andere kleine was J. Baas met 0,30 ha en hij woonde inverdan aan het begin van de Tuingracht (het witte huis achter de kerk). Hun Eerstelingen werden goedgekeurd. Keurmeesters in 't kenmerkende nette pak, op stap in de veldkeuring. 59

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 59