Een verder ooggetuigenverslag van mijn loopbaan lijkt mij op het eerste oog niet passen binnen de doelstellingen van deze Kroniek. Het - in mijn beleving nog steeds onnatuurlijk voelend - naderbij komend her nieuwd Alkmaarderschap (...cirkeltje rond?..) verschaft mij weliswaar daartoe wel de ruim te, maar dat aanbod sla ik toch maar even af. Ik ben een geboren Beemsterling en mijn vader kwam als keurmeester van pootaardappelen in de periode 1945 tot ca.1962 voor zijn werk als controleur regel matig in De Rijp en Graft. Later als hoofd controleur bleef hij wel betrokken, maar het werk werd gedaan door Jan Roet. Als kind hoorde je dan verhalen over wel 80 tuinders, die met bootjes vanuit het dorp de polder invoeren en daar, verdeeld over hele kleine akkertjes, met hun handen en vooral rug, aardappels pootte en rooiden. Ploegen ging soms met een gehuurd ketje, en later met een Agria, maar meestal nog handwerk met de schop en het mensenbeultje. Po ten en rooien met een spitje en daarna met het hondje van het type vuilnisbakkie op de plecht weer naar huis. Inladen en lossen, alles met de hand en ze hadden allemaal dezelfde namen: Nibbering, Blokdijk, Twint, Verdonk, Stoop (witte en zwarte) en vooral Roelofsen (één was er ook nog Baron. Voor wie de Beemster kent met z'n grote, rechthoekige percelen en vele werkpaarden, en al gauw McCormick en Massy Ferguson- trekkers als beeld van de akkerbouw had, leken die verhalen over De Rijp alsof ze ont snapt waren uit de geschiedenisboekjes. Dat beeld werd alleen maar versterkt door het gemopper van m'n vader dat -ie voor een klein partijtje piepers van o/isha (i50om2...) helemaal naar Siberië moest (is eilandje on der aan de Ley, en een half uur varen met het NAK-bootje). Toen in 1967 tijdens een plots opstekende storm dat zelfde NAK-bootje met keurmeester Cor Kooy en alle keuringscertif- caten op de Leye kopje onder ging, was die daar ook niet blij mee, maar voor mij was dit een toppunt van romantiek en droeg een grote bouwsteen bij om te gaan wonen op de piekwaar ik nu woon. .zoals elke vader droomde mijn vader ook van een opvolger en maakte daar zelfs foto's van. In de voetsporen van Heel bijzonder en grappig vond ik het om later (zo'n beetje na 1980) woningen te ver kopen of te taxeren die nog bewoond wa ren geweest (of net voor de drempel van de Mieuwijdt bewoond werden) door die zelfde tuinders waar m'n vader ooit de aardappels keurde. Toch een beetje als een soort opvol- 58

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 58