UIT DE PEN VAN... JAN DE HAAN Rijper Knoerten(in 1942 bijna 80% goedgekeurd) Vroeger een levensgevaarlijke uitspraak voor een Beemsterling tussen Rijpers, maar omdat het in dit verhaal toch vooral over piepers gaat, en niet over de bijnaam die wij voor an derevoetbalclubs bedacht hadden, durf ik die koptekst toch wel aan. Een andere bijnaam die wij als Zobbers hadden bedacht om de voetbaltegenstand wat te motiveren, was de afkorting van WBSV te upgraden naar: Wilde Boeren Schietvereniging (en dat sorteer de nog veel meer effect dan die knoerten). Stukkie schrijven met de pen van Fred Rijkes. Doe jij wel effe. Schrijf gewoon maar over je be gin als makelaar wan t dat is een tijdperk waar zo langzamerhand 75% van het dorp toch al geen weetmeervan hebiDankje, Fred.Zoalsikeerder al aangaf, is een goede motivatie nooit weg. Schoorvoetend moet ik aan Fred echter toe geven dat jongere collega's vaak en soort Alice-in-Wonderland blik krijgen als ik ze ver tel hoe ik in 1973 in Alkmaar begon en hoe ik daar ook ooit mijn ie koopakte uit een échte Adler typemachine ranselde. De koopakte bestond toen nog simpel uit één dubbelzij dig A-4tje, maar moest wel vergezeld zijn van drie leesbare doorslagen. Vereisten hier voor: een niet te oud lint, met drie (liefst wél nieuwe) vellen carbonpapier en een forse typeaanslag, waarbij het tienvingersysteem even beperkt werd tot maximaal vier. Het ori gineel wasvoor de notaris, koper en verkoper kregen de volgende twee doorslagen, en de slechtst leesbare was voor de dienstdoende makelaar, maar die ontving als troost toen nog courtage, van zowel koper als verkoper. Een paarjaar later werd de fotokopieermachi ne uitgevonden, en zo'n beetje het ie exem plaarvan de stad stond op het hoofdpostkan toor. Omdat het nog zeker een jaar duurde voordat mijn baas zo'n ding zelf kocht, lie pen we regelmatig met een zak vol kwartjes naar het postkantoor, waar dan hopelijk de rij wachtenden niet te groot was(met een beetje geluk lag zo'n beetje de laatste landlo per van Alkmaar achter de plantenbak naast het apparaat te slapen; je zag hem niet, maar je rook hem des te beter, en dat scheelde be hoorlijkwat wachtenden vóór je. Een andere rij waar je als makelaarsknecht soms heel lang stond te wachten, was bij het Kadaster op de Nieuwe Sloot. Niet alleen om het eigendom of hypotheek te recherche ren, maar ook vanwege erfdienstbaarheden moesten we de leggers ter plekke inzien en daaruit- letterlijk- alles overschrijven wat van belang was. Soms bracht je met wachten en overschrijven wel een halve ochtend door, en toen er ooit een klerk van notaris Van der Stadt voor mij aan de beurt was, en deze alle bezittingen van Jonkheer Six (zo'n beetje alle duingebied tussen Heiloo en Egmond) moest beschrijven, heb ik na 2,5 uur wachten maar besloten de volgende dag terug te komen. Je hoorde weliswaar nieuwtjes en sprak elkaar weer eens, maar op Jonkheer Six stond geen maat. 57

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 57