weer teruggeplaatst. De scheidingswand tussen voor- en achterkamer mocht blijven, al werden er wel wat dingen aangepast. Verder werden binnenshuis alle wanden met hout bekleed en doordat Muijs een spoedcursus 'disselen' (handmatig opscha ven) volgde, kregen alle delen een oude, handbewerkte uitstraling. Ook het aanbouwtje aan de achterkant, ooit keuken en jarenlang als 'te vochtig' en 'te koud' bestempeld, werd aangepakt; het kreeg openslaande tuindeuren, en boven ging het dienst doen als slaapkamertje. Aan de voorkant ontbrak alleen nog de al eerder besproken rococokuif. Het maken van zo'n kuif is specialistisch werk. Er wer den verschillende beeldhouwers aange schreven, waaronder ook de Deventer kun- De kuif zoals deze nog steeds te bewonderen is. stenaar Karoly Szekeres, die in De Rijp zijn sporen reeds verdiend had. Hij zou waar schijnlijk geadviseerd hebben om de kuif te vervaardigen uit Oregon Pine (omdat dit kwastloos hout is met een fijne nerf), maar in overleg met de uiteindelijke kunstenaar - Zaankanter Chris Kleiss - werd toch beslo ten om grenen het basismateriaal te laten vormen. Officieel stelt zo'n kuif gedraaide acanthus bladeren voor, maar hier is toch gekozen voor een wat vrijere interpretatie, voorzien van vruchten, en ook de asymmetrie, waar de rococostijl voor staat, is ver te zoeken. Dit neemt echter niet weg dat het eindre sultaat er mocht zijn. Vooral het perfecte verstek waarmee de kuif in de omranding van de klokgevel is 'verwerkt', is een lust voor het oog. In 2008 werd de voorkamer/keuken in tweeën gedeeld, waarna Gonnie Muijs, op de dezelfde plek waarvroeger Neeltje Pilkes haar kruidenierswinkeltje dreef, enige tijd een cadeaushop annex brocantewinkeltje heeft gerund. Eric Berkhout Met dank aan: Irma Lokhorst, Cees en Gon nie Muijs, Aldert Pilkes, Hans Keuning, Ben Veldstra, J. Nagelkerken. Fotomateriaal: C. Muijs, Irma Lokhorst, E. Berkhout, OHV en het museum 'In 't houten huis'. De foto op pagina 47 is eigendom van Els Hansen, komt uit het boek 'Rijper portretten' en is geplaatst met toestemming, waan/oordank. Bronnen: Een nieuwe Chronyke, dec. 2002: Profielen, profilerin gen profiellijsten, hoofdzakelijk in hout, S. de Jong; Ge bouwd in De Rijp; Cornelis de Jong; www.wikipedia.nl; www.archiefalkmaar.nl; http-J/beeidbank.cuitureeierf- goed.nl; www.schiltmeijer.nl; www.genea.pedete.net 52

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 52