De ontmanteling van het dak en de voorgevel, gevolgd door de wederop bouw, nam drie weken in beslag. En na het verwijderen van de in groene net ten gehulde steigers, was het belangrijk ste gedeelte van Rechtestraat 2 weer in ere hersteld. Nu was het tijd voor de rest. Zoals eerder vermeld, was er in de jaren vijftig, na de sluiting van het kruideniers winkeltje, in de steeg een toegangsdeur ge maakt. Omdat hier de keuken was gepland, moest die toegang weer dichtgemetseld worden. Helaas waren bij die ingreep toen tertijd de overtollige stenen niet bewaard gebleven; er moesten dus soortgelijke ste nen op de kop getikt worden. Via via werd in Schagerbrug een handel in oude bouw materialen gevonden. Muijs vertelde dat de eigenaar hem verbaasd vroeg of hij soms een oude kerk ging opknappen, dit omdat het formaat van de stenen (vooral de breed te) bijna monsterlijk is. Het metselwerk in de steeg naast het pand is sowieso de moeite waard om te bekijken. Als u eens langsloopt en de poort staat open, ziet u hoe een zwanger ogende muur zonder ook maar een scheurtje zijn deel van de constructie torst. U zult dan ook meteen zien dat even verderop, in dezelfde steeg, een nieuwe ingang is gemaakt. Zo kan het achterhuis worden betreden zonder eerst helemaal achterom te hoeven lopen. De oude winkelingang kwam ook weer in functie en hierbij valt nog wat op. Aan de hand van eerdergenoemde kenmerken, za gen we dat het huis uit de i8de eeuw moet stammen. Dit geldt echter niet voor de ingangspartij. Deze onderscheidt zich al door de halfronde uitsparing in het kozijn, ter hoogte van de deurkruk, maar dat is niet wat ik bedoel. Het gaat meer over het bovenlicht met de ruitvorm, met de daar onder geplaatste, kleine ovaaltjes en de gecanneleerde pilasters aan weerskanten van de deur. Dit alles is veel meer uit dezgn. empirestroming, die pas begin igde eeuw op gang kwam. Er moet dus later een verbouwing hebben plaatsgevonden. Dit zou stroken met bevin dingen van Cees Muijs tijdens de verbou wing van 2004. Daarbij stuitte hij op aanwij zingen dat de voorgevel - zowel boven als beneden - ooit wel eens van steen kan zijn geweest. Nu het buitenom gestaag vorderde, bleek binnenshuis de laatste spijker nog niet weggetimmerd; twee originele, oude bed- steewanden op de eerste verdieping wer den van achteren naar voren verplaatst en de badkamer kreeg daar ook een plekje. Beneden werd een prachtige keuken ge timmerd in een landelijke stijl, met veel aan dachtvoor authentieke details als gesmede scharnieren, fraaie uitzetijzers en karakteris tieke greepjes. De trap naar boven werd horizontaal ge draaid en de opengebroken wanden, waar het keukentje achter was gemaakt, werden De restauratieploeg tijdens de verbouwing van 2004. 51

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 51