had, was niet meer te zien. Oud fotomate riaal toont aan dat het pand, ergens begin jaren dertig, een gedaantewisseling moet hebben ondergaan. Waarschijnlijk was de klokvorm dermate slecht dat deze langs de bestaande, achterliggende daklijn, werd af gezaagd. Kijken we naar de foto hieronder, dan zien we in één oogopslag waar dit toe heeft Cees Muijs begon met behulp van zijn va der en enkele zzp'ers aan deze monsterklus, die meer dan een jaar in beslag zou nemen. Eigenlijk is bij de restauratie de hele woning binnenste buiten gekeerd. Zaken als de goten, de dakkapel, de elektrische installa tie en de kozijnen op de eerste verdieping, waren allemaal zwaar verouderd of aan getast door de tijd. Het dakhout was voor Rechtestraat (10)2 zoals het eruitzag begin jaren vijftig. geleid: de vreemde, brede lijsten die met overstek zijn aangebracht op de windveren, in een poging een klokgevel te suggereren. Deze inspanning liet echter onverlet dat de verhoudingen geheel zoek raakten. Een lapmiddel eigenlijk, maar wel weer passend in een tijd waarin het werd uitgevoerd. Het leek tot doel te hebben de armoede enigs zins te verhullen en in het jargon spreekt men dan ook van een verarmde gevel. Die vreemde uitdossing - met als enige va riatie een crème i.p.v. een groen topschot - heeft tot het voorjaar van 2004 geduurd. vijftig procent verrot en ook enkele spanten moesten worden vernieuwd. Muijs maakte hiervoor - geheel in stijl - gebruik van hoog waardig grenen. Er werd voor gekozen om het dak van buitenaf te isoleren met PUR- platen, zodat het dakbeschot aan de bin nenkant zichtbaar bleef. Ook kwam er on der de smuiger een speciale constructie om er voor te zorgen dat deze niet verzakte. Daar de voorgevelplanken nog niet zo lang geleden waren vervangen, waren deze niet rot, maar omdat het restauratieplan Wes tern red cedar voorschreef, verdwenen ze toch in de afvalbak. 50

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 50