Op vrijdag 21 juni houdt de Oudheidkundige Vereniging de jaarlijkse zomeravondwan deling. We gaan dit jaar een bezoek brengen aan de mooie zuiderzeestad Enkhuizen. Het ontstaan van Enkhuizen begon ongeveer rond het jaar 1000, toen groepen pi oniers de Westfriese veengebieden vanuit de duinstreek en de hoge gebieden van Texel en Wieringen begonnen te ontginnen. Uit hun simpele boerderijen groeiden de Westfriese dorpen en steden, waaronder Enkhuizen. Onder Graaf Willem V ont ving Enkhuizen in 1355 stadsrechten.Tijdens een zware storm in 1361 sloegen een paar aangemeerde schepen kapot op de dijk. Dit gaf aanleiding tot de bouw van de eerste haven, de huidige Noorder en Zuider Havendijk. Later legde men nog meer havens aan zodat er in de 17e eeuw vele honderden schepen konden aanmeren. De haringvloot alleen al, is wel eens geschat op 300 schepen. Ter vergelijking: de hele Hollandse vloot bezat er ongeveer 500. Enkhuizen groeide snel in de 17e eeuw: in 1652 werden er ongeveer 25.000 inwoners geteld. In de stad waren er talloze scheepswerven, lijnbanen en haringpakkerijen. Tot het midden van de 17e eeuw bleef Enkhuizen een zeer rijke handelsstad. Door de ha ringvisserij, de handel op de Oostzeelanden en op Engeland, West-Afrika en Indië, werden enorme kapitalen verdiend. In Enkhuizen was een van de kamers van de VOC gevestigd. Ook de West-Indische Compagnie was in de stad vertegenwoordigd. Maar na 1650 ging het bergafwaarts. De gehele Hollandse handel had te lijden van de felle concurrentie van vooral de Engelsen. Een concurrentie die een aantal malen uitmondde in regelrechte oorlogen. De economische activiteiten die er nog in Hol land bestonden, concentreerden zich vanaf toen op Amsterdam en dat ging ten koste van Enkhuizen. Uit de rijke periode van dit stadje zijn veel monumenten bewaard gebleven. Tijdens onze wandeling met gidsen van Vereniging Oud Enkhuizen zullen we daarvan veel te zien krijgen. De wandeling zal ongeveer anderhalfuur duren. Na de wandeling worden we verwacht in de stationsrestauratie van Enkhuizen waar we de avond afsluiten met een kopje koffie of thee (voor eigen rekening). We verzamelen om 79.30 uur op het parkeerterrein bij het station. Tot ziens op 21 juni. Michèle Tromp 4

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 4