Het post- Neeltje Pilkes tijdperk Na de dood van oma Neeltje kochten Jan en Sonja het huis van de erven en gingen beneden wonen. Het huis had dringend een opknapbeurt nodig en Jan, die niet te boek stond als ie mand met twee linkerhanden, pakte dit op zijn geheel eigen manier aan. Ouderdom komt met gebreken zegt men wel eens, en dat was van toepassing op dit huis. Er was altijd wel wat stuk: was de afvoer niet ver stopt, dan was er wel wat met de gasleidin gen of de elektriciteit, en ook lekkages van het dak waren een regelmatig terugkerend fenomeen. Jan repareerde het allemaal zelf, en uit de manier waarop hij probeerde het pand in oude staat terug te brengen, sprak een soort liefde. Jan Lokhorst en Sonja Pilkes in 1957. Het leven nam zijn gewone gang. Sonja zorgde voor de kinderen en Jan werkte als calculator bij Ketjen (het latere Akzo) in Am sterdam-Noord. Hij was muzikaal en heeft veertig jaar lang op zondag de kerkdien sten begeleid, door het orgel van de Grote kerk van De Rijp te bespelen. Het hoe en waarom even buiten beschou wing latend, maar het huwelijk tussen Jan en Sonja hield uiteindelijk geen stand, waarna Jan alleen achterbleef in het grote huis. Op 4 februari 2003 overleed hij op 76-jarige leeftijd. Nieuwe bewoners en de restauratie Het pand stond al enige tijd leeg en te koop, en zoals eerder vermeld werden Cees en Gonnie Muijs in 2003 de nieuwe eigenaren van Rijksmonument 17129. Muijs, ooit zelf begonnen als timmerman en momenteel werkzaam als calculator bij HSB in Volendam, koos voor een aanpak waar je bij een pand als dit alleen maar van kon dro men: het geheel terugbrengen in originele staat. Vreemd genoeg werd dit vanuit Mo numentenzorg niet echt gestimuleerd; men stelde zelfs voor om de crisisjarengevel te handhaven en op te knappen, omdat deze ook deel uitmaakt van de geschiedenis. Mo numentenzorg is min of meer een adviesor gaan voor de gemeente, en toen bleek dat deze laatstgenoemde partij en de nieuwe bewoners wel op dezelfde golflengte zaten, was het pleit snel beslecht: de klokgevel zou teruggerestaureerd worden. Later zou blijken dat door Muijs' vakman schap, zijn oog voor detail én de inmenging van Cornelis de Jong, het pand, zowel bin nen als buiten, in een ongekende staat uit de strijd zou komen. Dat de gevel in originele staat een klokgevel 49

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 49