dig. Toch werd er een groep oorlogsvrijwil ligers (OVW'ers) uitgezonden. De Amerika nen hadden het'Japanse probleem'dan wel opgelost, de chaos in Nederlands Indië was na de capitulatie compleet en ook bleef in eerste instantie - bij een gebrek aan een Ne derlands leger - het Japanse leger de orde handhaven. In 1946 nam Nederland het over van het Engelse interim gezag. De Ne derlandse regering wilde min of meer terug naar de situatie van vóór de oorlog, maar daar zagen de Indonesische nationalisten weinig heil in. Wat volgde is als een zwarte bladzijde de Nederlandse geschiedenis ingegaan, en Jan Lokhorst werd soldaat in een oorlog die tot op heden 'de politionele acties'worden genoemd. Na deze oorlog bleef hij in Indië om te werken in een theefabriek op Sumatra, waar hij een leidinggevende functie had. en naar het schijnt de enige Hollander was. Na hun ontmoeting op Java werden Jan en Sonja een stel, en in 1953 trouwden ze. Waar schijnlijk zouden ze daar ook zijn gebleven, maar na de soevereiniteitsoverdracht van 27 december 1949, veranderde er veel. Soe- karno kwam aan de macht als president, en voor de gemiddelde Nederlander al daar, betekende dit - op z'n zachtst gezegd - een verslechtering van het leefklimaat. Over het algemeen heerste er veel wan trouwen en er was ook sprake van 'oud zeer'. Men voelde dat de koloniale overheerser nog maar een klein zetje nodig had om van z'n voetstuk te tuimelen, en de Indonesische bevolking was maar al te graag bereid Evert Aldert, het huis door een aannemer laten verbouwen. De winkeldeur werd dichtge schroefd en in de steeg, net om het hoekje, kwam een nieuwe ingang, met daarachter een halletje en een trap naar boven. Jan Lokhorst voor de smuigerin 1987.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 47