DE RIJP De vlag in top! De familie A. Pilkes, alhier heeft thans ook van haar twede zoon, de heer J. Pilkes, bericht ontvangen, dat hij gezond en vrij in Singapore is. Zijn vrouw en de vrouw van zijn broer bevi(o)nden zich beiden in êên kamp op Java. Een ieder verheugde zich over dit heug'lijk feit, en weldra werden vele vlaggen uitgestoken. uaamimumaaimnmBBiaKatHmiBBmMwmmiBimamMKmmmmimKmmuammBBmmmmmiBKK) Berichtje in de Rijper Courant van 6 oktober 1946. vacuüm met als gevolg de zogenaamde bersiap. Allerlei revolutionaire strijdgroe pen maakten dat er geen buitenlander meer veilig was. Een zware en angstige tijd, die ze wonderwel toch allemaal heb ben overleefd. Jan Pilkes keert eind jaren veertig als eerste voorgoed terug naar Nederland, naar Hilversum, en neemt Sonja mee. Dit moet een enorme overgang voor haar zijn geweest. Door de oorlog heeft ze een behoorlijke leerachterstand opgelopen, waardoor haar schoolcarrière aan de HBS al gauw strandt. Sonja voelde zich ken nelijk niet helemaal op haar plaats in Ne derland. Wat hier aan ten grondslag heeft gelegen is niet precies bekend, maar laat zich niet moeilijk raden. Haar Indische bloed en exotische uiterlijk bleek moeilijk te combineren met het benepen na-oor- logse sfeertje dat in Nederland heerste. Ook zal haar verblijf in het Jappenkamp een rol hebben gespeeld. Zodra ze achttien wordt gaat ze terug naar Indië, naar haarvader Evert, die na de oorlog was teruggegaan naar de suikerfa briek op Java. Echter, nadat zijn huwelijk met Riek op de klippen is gelopen en hij in Indië Adri van Houwelingen (een jeugd liefde notabene uit De Rijp) is tegenge komen, gaat hij - het zal dan begin jaren vijftig zijn - weer terug naar Nederland. Hij belandt in Den Haag, alwaar hij een baan bij de BB (Bescherming Bevolking) krijgt. Hij controleert daar de sirenes, wat hij niet echt als een droombaan beschouwt. Presi dent Soekarno krijgt voor zo'n beetje alles de zwarte piet toegespeeld en ook de be slissing van de Nederlandse regering om vlak na de oorlog het tientje van Lieftinck in te voeren, kan alles behalve zijn goed keuring wegdragen. Het maakt van hem een enigszins verbitterd man. Evert Pilkes om streeks 1960 Jan Lokhorst Sonja blijft in Indië, en op Java komt ze ene Jan Lokhorst tegen. Lokhorst kwam van ori gine uit Loenen aan de Vecht, als een van de vijf kinderen van de plaatselijke smid. Hij was nog niet eens achttien toen zijn vader voor hem tekende zelf mocht hij dat niet) om als vrijwilliger naar Nederlands Indië te gaan. In eerste instantie om de Japanners te verdrijven, maar nadat deze in augustus 1945 capituleerden was dat niet meer no- 46

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 46