BE RW Goed nieuws uit Thailand De familie A. Pilkes, alhier, ontving éen dezer dagen de ver heugende tijding van hun zoon, de heer E. Piikes, dat hij in goe de welstand verkeert. Gevangen genomen op Java, was hg met andere krijgsgevan genen door de Jappen op tran sport gesteld naar Singapore en vandaar naar Thailand (Siam), waar zij zwaar werk moesten verrichten, een slechte behande ling ondervonden, mishandeld werden, en bijna geen voeding kregen. Het laatste bericht, dat de heer E. Pilkes van zijn vrouw ontving, was vanuit een kamp op Java, gedateerd 30 April 1945. Van hun twede zoon, de heer J. Pilkes, eveneens in Indië, werd nog geen bericht ontvangen. De ondernemingszin van Aldert sloeg over op zijn vrouw Neeltje. Helemaal voorin het huis begon zij een piepklein kruideniers winkeltje, waar ze grutterswaren, petro leum en naderhand ook visvergunningen verkocht. De kinderen en de Oost-Indiëjaren In 1907 wordt Evert geboren, en Jan vijfjaar later. Beiden brengen hun jeugd door in het huis. Blijkbaar deed Aldert het goed in De Rijp, want na de gebruikelijke acht klassen lagere school kon hij zijn kinderen een ver volgopleiding op de R.H.B.S (Rijks Hogere Burger School) in Alkmaar laten genieten Rond de jaren dertig breekt de crisis uit, met als gevolg weinig tot geen werk. Jan, die net als zijn broer Evert een MTS-opleiding had afgerond, hielp zijn vader met de bouw en het ontwerp van een nieuw model vissers schuitje. Al in de jaren twintig had Evert besloten zijn geluk te gaan beproeven in Nederlands Oost-lndië. Ondanks dat Jan een baan had gevonden bij Shell in Amsterdam, volgt hij in 1938 zijn broer. Nederlandse ondernemers hadden daar in 1921 de Nederlandsch Indische Suiker Unie (NISU) opgericht en Evert, die naast zijn technische opleiding ook op de 'Suiker- school' in Amsterdam had gezeten, werd administrateur bij dit bedrijf. Hij sprak (op den duur) verschillende Indonesische ta len, en met zijn positie boerde hij daar dus goed. Ook Jan - van wie eigenlijk niet be kend is wat voor beroep hij daar uitoefende - had er beslist geen slecht leven. Evert Pilkes trouwt in Indië met (Frede)Riek Aaldricks, de dochter van een Groninger koloniaal en een Indische vrouw. Dit laatste maakte meteen duidelijk waar de in 1933 geboren dochter Sonja haar (latere) exoti sche uiterlijk aan te danken had. Toen Japan in 1942 Nederland de oorlog verklaarde en de kolonie binnenviel, bete kende dit voor alle westerlingen internering in de diverse kampen. Zo ook voor Riek en Sonja. Hoewel ze niet voorkomen op de op internet gepubliceerde lijsten, hebben ze wel degelijk inTsjideng gezeten, een speci aal kamp voor vrouwen en kinderen in Ba tavia. Om je voor te stellen hoe het er daar aan toe ging, is weinig fantasie nodig. Berichtje in de Rijper Courant van 29 september 1946. Van Evert is bekend dat hij heeft moeten werken aan de beruchte Birma-spoorlijn en ook na de bevrijding was nog niet al het leed geleden. Er ontstond een gezags 45

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 45