menten uit dit materiaal. Dit geldt dan weer niet voor de muurschil- Het voormalige winkelpand van Rijkes, aan deringen. Tijdens de verbouwing van 2004 de Kleine Dam, is hier een mooi voorbeeld kwamen achterde wandbetimmering in het van. Waarschijnlijk stamt dit uit dezelfde pe- voorhuis prachtige - doch zwaar beschadig- riode, alleen heeft de opdrachtgever toen- de - oude muurschilderingen te voorschijn, tertijd bij dit pand gekozen voor de zogenaamde festoe nen, guirlandes en voluten (de uitgesneden slingers en krullen). Aan de gevel van Rechtestraat 2 ontbreken die, al is de punt tegenwoordig wel weer voor zien van een uit hout gesne den kuif, geheel in de rococo stijl, zoals dit genoemd wordt. We komen later in dit artikel nog even terug op deze kuif en ook andere architectoni sche aspecten van de buiten kant komen dan nog aan bod. Eerst proberen we aan de hand van eerder uitgezochte gegevens, en kenmerken bin nenshuis, uit te vinden hoe oud het pand werkelijk is. Cornells de Jong, zeker een autoriteit te noemen op dit gebied, heeft het in zijn boek'Gebouwd in De Rijp'over een woning uit de i8de eeuw, hetgeen overeenkomt met de periode waarin klokgevels werden gebouwd. Binnen is veel van de originele betimmering, zoals de kamerwandlambri sering, korbelen, kroonlijsten en paneel deuren, bewaard gebleven. Deze betim mering is te relateren aan een bepaalde periode, en uit geraadpleegde documenta tie blijkt deze overeen te komen. Nu blijft de i8de eeuw, die zich uitstrekte tussen 1701 en het jaar 1800, nog altijd een lange tijd, dus een rekbaar begrip. Toch neigt de eerder genoemde betimmering binnen, meer naar het begin van die eeuw, dan naar het einde daarvan. urschildering zoals deze te voorschijn kwam met de verbouwing in 2004. De klassieke vaas, de bladerenslinger en het strikje zijn typische kenmerken voor de Lodewijk XVI-stijl, die liep van 1770 tot 1795. Op zich zegt dat niets; het huis kan er best al een tijdje hebben gestaan, voordat deze wandschilderingen aangebracht werden. Hoewel bovengenoemde punten eigenlijk al genoeg bewijs leveren, wil ik als laatste de prachtige (Zaanse) smuiger aanhalen. Deze wordt gesierd door paars-roze tegeltjes met daarop voornamelijk scheepjes. De kleur - ook wel mangaan genoemd - raakt eind i7de begin i8de eeuw in zwang en men probeer de hiermee (tevergeefs) het overbekende blauwe tegeltje van de eerste plaats te drin gen. Ook de op de tegeltjes aangebrachte anjers (in alle hoeken één) representeren deze periode in de geschiedenis. 42

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 42